Hlavní obsah

Džihádistka Begumová se do Británie vrátit nesmí, rozhodl soud

Foto: Profimedia.cz

Shamima Begumová.

Reklama

26. 2. 16:00

Britský nejvyšší soud dnes rozhodl, že Shamima Begumová, která se v 15 letech přidala v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS), se nesmí vrátit do Británie, kde se narodila.

Článek

Soud již dříve Begumové odebral britské občanství. Dnešní verdikt odůvodnil tím, že Begumová představuje bezpečnostní hrozbu, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí soudu ocenil britský premiér Boris Johnson, proti verdiktu se naopak staví některé lidskoprávní organizace.

„Pokud zásadní veřejný zájem - v tomto případě bezpečnost veřejnosti - znemožňuje spravedlivé projednání případu, pak jej soudy nemohou projednat,“ uvedl soudce nejvyššího soudu, citovaný agenturou Reuters.

Odvolací soud v minulosti rozhodl, že Begumové se dostane spravedlivého posouzení případu jen v Británii, dnešní verdikt nejvyššího soudu však předchozí rozhodnutí zvrátil. Begumová se může sice odvolat proti odebrání občanství z roku 2019, ale nemůže tak učinit v Británii, vysvětluje Reuters.

„Jsme potěšeni jednomyslným rozhodnutím nejvyššího soudu. Jak jsme již řekli dříve, prioritou vlády je zachování národní bezpečnosti a rozhodnutí zbavit jednotlivce občanství nebereme na lehkou váhu. Vždy zajistíme bezpečnost Spojeného království a nedovolíme, aby ji cokoliv ohrozilo,“ komentoval rozhodnutí soudu premiér Boris Johnson citovaný agenturou Reuters.

„Pokud se některé západní země jako Británie potýkají s obtížemi při stíhání svých navrátilců, bude to pro kurdské úřady stejně obtížné, protože mají jen omezené důkazy o tom, že tyto ženy spáchaly trestné činy. Budeme je tedy nelegálně zadržovat navěky, bez vidiny soudního procesu?“ ptá se odborník na evropskou bezpečnost Thomas Renard citovaný listem The New York Times.

„Právo na spravedlivý proces není něco, co by demokratické vlády mohly komukoliv jen tak z rozmaru odebrat, a stejně tak britské občanství,“ cituje právničku Rosie Brighouseovou z organizace Liberty agentura AP. Rozhodnutí je podle ní extrémně nebezpečný precedens.

Begumová se narodila v Británii bangladéšským rodičům. V roce 2015 odjela spolu se dvěma spolužačkami z Londýna, přes Turecko se dostaly do Sýrie, kde se Begumová provdala za bojovníka Islámského státu.

V únoru 2019 ji v jednom z uprchlických táborů objevili britští novináři, kterým tehdy těhotná žena řekla, že chce zpět do Británie. Všechny tři děti, které Begumová na Blízkém východě porodila, zemřely. Begumová je v současnosti zadržovaná v táboře v Sýrii.

Osud Shamimy Begumové se stal v Británii předmětem vášnivých debat. Podle některých přišla o nárok na britské občanství v okamžiku, kdy se přidala k teroristické organizaci. Podle jiných by ale neměla zůstat bez státní příslušnosti a místo toho by se měla vrátit do Británie a zodpovídat se před soudem ze svých činů.

Británie odebrala Begumové občanství v roce 2019. Tehdejší ministr vnitra Sajid Javid v té době uvedl, že si Begumová může požádat o pas Bangladéše, odkud pocházeli její rodiče. Britský zákon umožňuje z důvodu „zásadního veřejného zájmu“ občanství odebrat. Nesmí se tak ale stát v případě, že by se daná osoba ocitla bez státní příslušnosti, vysvětluje list The Guardian.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené