Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě na začátku roku to vypadalo, že české stavebnictví čeká další krizový rok. Počet dokončených bytů se v lednu meziročně propadl o více než 40 % a nově zahájené projekty padaly téměř o třetinu. S příchodem jara ale přichází zásadní obrat.
Největší skok za poslední tři roky
Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu v březnu stavební produkce oproti předchozímu roku vzrostla o 12,1 procent. V prvním čtvrtletí o 7,4 %, což je oproti předcházejícím třem měsícům nárůst o 3,4 %. Podle statistiků se na růstu podepsalo i teplejší počasí.
„Konec prvního čtvrtletí přinesl potěšující data ze stavebnictví. Z pohledu úrovně produkce stavebního sektoru nás březnová čísla dostala na nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Nálada ve stavebnictví se nadále zlepšuje,“ řekl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Výrazně se dařilo jak inženýrskému stavitelství (+9,1 %), které táhne zejména růst infrastruktury, tak i tomu pozemnímu (+6,8 %). A proč se najednou výstavbě daří? Podle hlasů z oboru je to souběhem okolností. Firmy reagují na stále rostoucí poptávku jak po bydlení, tak po průmyslových stavbách. Ta už je na trhu delší dobu, ale příprava na samotné kopnutí do země nějakou dobu trvá a právě nyní, s příchodem jara se vše reálně rozbíhá.
Bytová výstavba nabírá dech
K růstu přispěla i výstavba bytů. V prvním čtvrtletí se začalo stavět 8297 nových bytů, meziročně o 2,9 % více.
„Březnová čísla o vývoji bytové výstavby vypadají velmi nadějně. Nejen že vykompenzovala skluz ze začátku roku, ale rovněž potvrdila, že v některých částech země probíhá přímo boom výstavby bytů,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.
Z geografického pohledu dominují tři oblasti – Praha, Středočeský kraj a Jihomoravský kraj. „Pozitivní je, že Praha je lídrem výstavby, takže lze předpokládat, že se k ní nepřidá jen Brno, jako se už v podstatě stalo, ale časem i další velké kraje,“ doplňuje Dufek.
Významnější rozmach výstavby potvrzuje průzkum Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Podle něj zhruba třetina stavitelů předpokládá v letošním a příštím roce v rámci rezidenčního segmentu značný přírůstek nových projektů určených k prodeji.
Trend potvrzují plány největšího rezidenčního developera v Česku, společnosti Central Group. „Zatímco zhruba před třemi lety jsme kvůli prudkému růstu cen stavebních dodávek, úrokových sazeb a poklesu poptávky některé z našich projektů odkládali, v současné době máme naopak rekordní rozestavěnost,“ říká hlavní analytik Central Group Ondřej Šťastný.
„Ve výstavbě máme přes tři tisíce bytů po celé Praze a další projekty budeme ještě letos zahajovat. V plánu máme celkem letos zadat výstavbu zhruba 1800 bytů,“ dodal.
Silná poptávka pohání výstavbu i v Brně. Podle aktuální analýzy společnosti Trikaya za první kvartál roku 2025 prodali developeři v Brně celkem 479 nových bytů, nejvíce od druhého čtvrtletí roku 2021.
Ačkoliv celkový počet dokončených bytů zatím meziročně klesl o 17 %, rostoucí počet nových projektů naznačuje, že jde o dočasný výkyv. Ostatně i podle dotazování společnosti CEEC Research mezi stavebními firmami letos očekává zlepšení 77 % společností a příští rok dokonce 78 %.
„Stavebnictví čeká dobrý rok, naše predikce je pozitivní,“ potvrdil ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek.
Například developerská a stavební firma Trigema má na letošek nasmlouváno více práce. Podle ředitele Trigema Building Radima Šponara se rozběhly pozastavené zakázky. Zároveň se daří rozbíhat i dříve pozastavené zakázky. „Máme nasmlouváno více práce, rozběhly se pozastavené projekty,“ potvrzuje Radim Šponar z Trigemy.
Zlepšení je znát i v hodnotě nových zakázek. Stavební firmy s 50 a více zaměstnanci uzavřely během čtvrtletí zakázky za téměř 100 miliard korun – o 15 % více než loni.
Pomalé povolovací procesy zůstávají brzdou
Přesto nejde malovat budoucnost stavebnictví jen růžově. „Problém zůstal beze změny – velmi pomalé povolovací procesy,“ upozorňuje Michal Pich. I přes aktuální boom tak mnoho developerských firem nadále plánuje s dlouhým výhledem a reagovat na poptávku nemohou tak rychle, jak by bylo třeba.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 41,2 mld. Kč a meziročně klesla o 37,2 %. „Meziroční pokles orientační hodnoty povolených staveb ovlivnila vysoká srovnávací základna. Po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun by byla orientační hodnota na úrovni loňského března,“ vysvětluje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Ceny bytů tak kvůli silné poptávce a omezené nabídce nadále porostou. Ale i zde existuje naděje: „Růst cen bytů to sice nezastaví, ale alespoň jej může rychlejší výstavba trochu mírnit,“ uzavírá Dufek.