Hlavní obsah

Vstup na burzu vynese majitelům Sazka Group až 1,2 miliardy dolarů

Členka představenstva a finanční ředitelka skupiny KKCG Katarína Kohlmayer.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

28. 1. 15:00

Společnost Allwyn, jejíž součástí je Sazka Group, si vstupem na burzu v New Yorku vylepší postavení při nových akvizicích v Evropě i USA, říká v pořadu Agenda členka vedení KKCG Katarína Kohlmayer.

Článek

Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.

Spojením se společností Cohn Robbins Holdings vstoupí do konce poloviny letošního roku firma Allwyn Entertainment na burzu v New Yorku. Allwyn, nová celoskupinová značka společnosti Sazka Group, je vlastněná skupinou KKCG Karla Komárka a zastřešuje její firmy a podíly ve firmách působících v oblasti loterií, sázek a digitálních her na trzích v Česku, Rakousku, Itálii, Řecku a na Kypru. Vstupem na americkou burzu dojde podle členky představenstva a finanční ředitelky KKCG Kataríny Kohlmayer k posílení postavení při průniku na nové trhy. „Máme ambici prosadit se v USA, tak věříme, že nám to otevře dveře. Abychom nebyli jen evropská firma, ale evropská firma obchodovaná na burze v New Yorku.“

Kdy přesně ke vstupu dojde a jak to proběhne?

Čeká nás ještě dlouhá cesta. My jsme podepsali smlouvu o sloučení s firmou Cohn Robbins Holdings, která už je obchodovaná na burze v New Yorku a teď musíme připravit dokumentaci schválenou americkým regulátorem a potom budou o transakci hlasovat současní akcionáři firmy Cohn Robbins. Náš předpoklad je, že transakci dokončíme do konce letošního pololetí.

Proč jste se rozhodli vstoupit na burzu cestou fúze se společností, která už obchodovaná je?

Kvůli tomu, že nám to splní dva účely. Jednak vstup na burzu, na který jsme se připravovali už několik let, a zároveň získáme partnera, který nám může pomoci prosadit se na americkém trhu. Jak víte, máme plány expandovat nejen v Evropě, ale i v USA. A myslíme si, že touto fúzí získáme partnera, který je na trhu v USA etablovaný a pomůže nám identifikovat správné příležitosti.

Uvedli jste, že transakce má určité inovativní prvky. Ta inovativnost spočívá v té fúzi, nebo i v něčem jiném?

To je ta hlavní inovace. Je to nový způsob vstupu na burzu a provedení IPO. Nejprve se dohodnete se sponzorem, což je v našem případě Cohn Robbins, který už má ve fondu kapitál svěřený od investorů. Takže ten sponzor si vybere firmu, kterou chce koupit nebo se s ní sloučit. V našem případě jde o minoritní podíl. Poté následuje marketing vůči investorům a pokračuje se hlasováním a uvedením na burzu.

Jak se společnost bude po sloučení jmenovat?

Allwyn.

Na této transakci pracovala celá řada renomovaných právních a poradenských firem. Jak je takový proces časově a finančně náročný?

Je náročný časově i finančně. S firmou Cohn Robbins jsme začali komunikovat někdy na začátku léta v roce 2021, prošlo to procesem due diligence, což byla z jejich strany prověrka firmy, seznámení se s aktivy a seznámení se s nimi, jak by nám jako partneři mohli pomoci. A poté technická příprava celé transakce až do podpisu. Měli jsme finanční poradce, účetní poradce, protože jsme museli připravit finanční výkazy, které odpovídají pravidlům newyorské burzy, což je zase o něco vyšší standard. A zároveň jsme měli právní firmy.

Kolik to tedy řádově stojí, vstoupit na burzu v New Yorku? Bavíme se o desítkách milionů dolarů?

Ano, bavíme se o desítkách milionů dolarů.

Při vstupu na burzu se vždy mluví o tom, že je třeba investorům prodat nějaký příběh. Jaký jim prodáváte vy?

Že umíme provozovat loterie, umíme bavit lidi a dokážeme rozvíjet loterie lépe než kdokoli jiný na světě.

Jak bude ve finále vypadat vlastnická struktura? Současní akcionáři Allwyn budou mít zhruba 83 procent a zbytek tedy bude veřejně obchodovaný?

Přesně tak. My se sloučíme a oni na základě prostředků, které mají ve fondu, získají podíl maximálně 18 procent. Přesné procento bude záležet ještě na tom, kolik akcionářů z toho fondu se rozhodne zůstat, protože mají právo si své zdroje vzít zpět, pokud by se jim transakce nezdála. Pokud zůstanou všichni, tak budou mít současní akcionáři Allwyn 82 procent.

Jaký bude z této transakce výnos pro současné akcionáře?

Bude to mezi 850 miliony až 1,2 miliardy dolarů. To je zhodnocení prodávaného podílu.

Zvažovali jste i vstup na jiné trhy?

Zvažovali jsme i evropské trhy. Z různých pohledů by bylo pro nás jednodušší jít na evropské trhy, protože americká regulace je přísnější a budeme tak podléhat přísnějším finančním standardům. Ale máme ambici prosadit se v USA, tak věříme, že nám to otevře dveře. Abychom nebyli jen evropská firma, ale evropská firma obchodovaná na burze v New Yorku.

Moc českých firem v poslední době na burzu nevstoupilo. Z těch velkých to byl na zahraniční burzy Avast a loni Eurowag. Některé menší firmy šly na českou burzu. Čím to podle vás je, že mezi českými firmami není o vstup na burzu velký zájem?

To souvisí s tím, že vstup na burzu je komplikovaný. Musí se dobře načasovat, je to nákladné a náročné na čas managementu. Firma může být dobře připravená, mít dobré výsledky, ale ten trh je třeba v daném momentě volatilní nebo investoři při nějakých investicích přišli o peníze, takže to rozhodnutí je náročné. A druhá věc je, že v zahraničí je řada vstupů na burzu podmíněná tím, že firmy vlastní privátní fondy. Ty musí po pěti až sedmi letech exitovat a jít na burzu je logický způsob, jak firmu prodat a zhodnotit. A tím, že u nás těch privátních fondů není tolik a často jsou vlastněné podnikateli, kteří je sami vybudovali, tak ne vždy mají potřebu prodat a chtějí v tom byznysu zůstat. Myslím, že ta potřeba firmu prodat a zhodnotit je v Česku menší.

Může zájmu o vstup na burzu napomoci fakt, že po dlouhém období takřka nulových úrokových sazeb a dostupných levných peněz se začíná situace měnit? Kvůli vysoké inflaci začínají růst úrokové sazby. Mohly by se vstupy na kapitálové trhy stát častější alternativou, jak získat zdroje?

Určitě. Úvěrový kapitál byl velmi levný a při IPO je vždy nějaký diskont, než se ta firma na trhu etabluje. Takže když se majitel rozhoduje, jestli prodat nebo si půjčit za dvě procenta, tak je to pro něj většinou jednoduché rozhodnutí. Ta změna na trhu může určitě tlačit řadu firem k tomu, aby zvážili financování kapitálem versus úvěrem.

Jedním z důvodů vašeho vstupu na burzu je snaha získat lepší přístup ke kapitálu pro financování vaší expanze. Máte představu, kolik peněz byste chtěli pro expanzi získat?

Přesná suma bude záležet na tom, jaké možnosti akvizic v budoucnu identifikujeme. Vždy se budeme snažit použít nejdříve úvěrový kapitál, ten je levnější a naše firma je vzhledem k našim finančním tokům velmi stabilní a dobře se úvěruje. Tak do určité míry budeme stále používat úvěrové financování, ale přijde-li na nějakou větší akvizici, tak to nemusí stačit a tehdy budeme mít možnost použít naše akcie.

Těch 83 procent, které mají zůstat po vstupu na burzu současným akcionářům, je cílový stav, nebo do budoucna počítáte i se získáním dalších akcionářů?

Já si myslím, že jsme tomu otevření. Náš akcionář má v úmyslu být dlouhodobým kontrolujícím vlastníkem firmy, být v jejím vedení, být aktivním předsedou dozorčí rady, ale nebráníme se dalšímu snížení podílu, pokud to bude v zájmu firmy.

Aktuálně soutěžíte o licenci na loterii ve Velké Británii. Kdy lze očekávat rozhodnutí?

Výsledek čekáme v březnu.

Ve zprávě o vstupu na burzu jste uvedli, že jste identifikovali celou řadu příležitostí v Evropě i v USA, tak jaké trhy vás teď aktuálně zajímají? Kde už jste v nějaké fázi vyjednávání?

V Evropě nás zajímají všechny trhy, zejména větší země a západní Evropa. Ale těch příležitostí zas tolik není, loterie jsou většinou jedna, maximálně dvě v dané zemi. Takže musíme být aktivní a příležitosti si i sami vytvářet. Mluví se o privatizaci nizozemské loterie, a to bychom měli zájem se zúčastnit výběrového řízení. A komentovat jiné věci by bylo předčasné.

Je vstup na burzu motivován i tím, že to může posílit pozici v jednotlivých soutěžích o licence?

Určitě. Přestože jsme velmi transparentní, máme vydané veřejně obchodované dluhopisy, máme povinnost pravidelně zveřejňovat naše výsledky a všechny důležité zprávy, tak když se zahraniční vlády rozhodují, komu loterii svěřit, vždy jde o vztah na základě důvěry a schopností ten byznys dobře rozvíjet. A když vidí, že jde o firmu, která je finančně silná, má hodnotu devět miliard dolarů, že podléhá regulaci americké burzy a gamingovým regulacím po celém světě, tak to zvyšuje jejich důvěru, že to svěřují do dobrých rukou. Takže nám to rozhodně pomůže.

Počítáte ve své strategii s nějakým pravidelným vyplácením dividend, nebo spíš investorům nabídnete zhodnocování akcií?

Naši politiku vyplácení dividend budeme teprve komunikovat, ještě ji nemáme přesně stanovenou. Ale stanovíme si nějakou optimální míru zadlužení, která bude u trojnásobku zisku EBITDA a primárně budeme investovat do rozvoje firmy. Vždy to bude na posouzení toho, zda dokážeme prostředky lépe investovat do růstu firmy, a když ne, tak budeme vyplácet dividendu. Takže dividendy budou spíše nepravidelné.

Skupina KKCG působí ve více oborech. Na burzu vstupujete s vaší zábavní divizí, přemýšlíte o tom, že byste na burzu uvedli i své jiné byznysy? Působíte v oblasti ropy a zemního plynu, strojírenství, technologií a realit.

Jsme tomu otevření. Například náš technologický byznys velmi dobře roste kombinací organického a akvizičního růstu. Ale aby firma mohla jít na burzu, tak musí mít určitou velikost, abychom dokázali prodat dostatečný podíl a aby ten podíl byl likvidní. Momentálně krátkodobé plány s jinou firmou nemáme, ale budou-li se rozvíjet podobným způsobem jako Allwyn, tak jsme tomu otevření.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované