Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spotřebitelské ceny meziročně v červnu vzrostly o 2,9 procenta, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu. Oproti předchozímu měsíci byly vyšší o 0,3 procenta. Dnešní data potvrdila předchozí odhady.
„Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily svůj meziroční růst na 2,9 procenta, což byla nejvyšší hodnota od prosince loňského roku. Na tento vývoj, jak je poslední dobou obvyklé, měly největší vliv ceny potravin a pohonných hmot, částečně také loňská nižší srovnávací základna,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Stejně jako v minulých měsících stojí za vyšší inflací především dražší potraviny, nealkoholické nápoje a doprava. Výrazně podražilo především maso, mléko či máslo.
Otázkou je, jak údaje o inflaci mohou ovlivnit rozhodování České národní banky (ČNB) o úrokových sazbách. Podle analytiků Raiffeisenbank není celkový výsledek až tak problematický, už bylo zřejmě dosaženo letošního inflačního maxima a v dalších měsících inflace klesne blíže k dvouprocentnímu cíli ČNB.
„Kámen úrazu ale nastává ve struktuře inflace, kdy nadále svižným tempem rostou ceny služeb, ale i nájemného (včetně imputovaného), což tlačí jádrovou inflaci směrem vzhůru. Její přesnou hodnotu se dozvíme během dne, ale očekáváme, že došlo k jejímu dalšímu nárůstu a bude začínat číslicí 3. Poté sice mírně poklesne, ale bude se pohybovat spíše okolo 2,5 procenta, což je pro bankovní radu nepřiměřeně vysoko. Zejména z tohoto důvodu tak předpokládáme, že ČNB se letos už k žádnému snížení sazeb neodhodlá,“ uvedla banka.