Článek
Vstup na hongkongskou burzu čínského bateriového giganta Contemporary Amperex Technology Co Limited (CATL) doprovázel prudký nárůst akcií.
Cenné papíry se v úterý prodávaly o 18,4 procenta více než původní upisovací cena a firma získala vstupem na burzu 4,6 miliardy amerických dolarů, to je v přepočtu více než 100 miliard korun. Tím mimochodem překonala i vývoj celého trhu, protože index Hang Seng vzrostl jen o 1,3 procenta, jak uvedla agentura ČTK.
CATL původně očekávala objem emisí zhruba čtyř miliard amerických dolarů, vzhledem k silné poptávce investorů nakonec se nakonec zvýšil. Celkový objem emise by mohl dokonce přesáhnout pět miliard. Šlo by tak o největší emisi v Hongkongu od roku 2021, kdy společnost získala 6,2 miliardy amerických dolarů, připomněla agentura Reuters s tím, že zatím jde o největší debut letošního roku.
„Výkonnost akcií byla velmi dobrá v rámci IPO, které bude pro Hongkong klíčové,“ sdělil BBC vedoucí výzkumu pro Asii ve společnosti Bernstein Neil Beveridge.
IPO
- Initial Public Offering je první veřejná nabídka akcií.
- Pro tento pojem se v praxi běžně používá zkratka IPO.
- IPO je proces, při kterém společnost poprvé vstupuje na burzu a nabízí své akcie široké veřejnosti.
Přítomnost domácích společností na hongkongské burze může přilákat světové investory a posílit tamější trh, míní experti.
„Jednou z hlavních výhod, proč tyto společnosti usilují o vstup na burzu v Hongkongu, je skutečnost, že se tím otvírá platforma pro získávání finančních prostředků v zahraničí, která by podpořila jejich plán expanze do zahraničí,“ okomentovala vstup na burzu generální ředitelka provozovatele burzy Hong Kong Exchanges and Clearing Bonnie Chanová.
Většinu nových finančních prostředků chce CATL použít na výstavbu továrny v Maďarsku, která je součástí plánu výroby baterií v Evropě pro automobilky jako BMW, Stellantis a Volkswagen, jak uvedla agentura Reuters.
„Tento vstup na burzu pro nás znamená širší integraci do globálního kapitálového trhu a nový výchozí bod pro podporu globální bezuhlíkové ekonomiky,“ řekl při slavnostním vstupu na burzu zakladatel a předseda představenstva CATL Robin Zeng.
Na trhu baterií pro elektromobily drží CATL více než třetinový podíl. Dodává je společnostem, jako jsou Volkswagen, Toyota nebo Tesla, do které například míří lithium-železo-fosfátové baterie pro její šanghajskou továrnu.
Nejvíce příjmů firma získává z čínského trhu. Hodnota jejích akcií na čínské burze v Šen-čenu dosahuje více než bilionu jüanů, tedy přes tři biliony korun.
Někteří Američané mají z firmy obavy
„Nacházíme se v unikátní situaci, kdy známá firma vydává nové akcie právě v době, kdy makroekonomické faktory nutí investory diverzifikovat mimo aktiva vázaná na americký dolar,“ uvedl vedoucí strategie pro akcie a deriváty v asijsko-pacifickém regionu u BNP Paribas Jason Lui pro Financial Times.
Vstup na burzu se uskutečnil poté, co Spojené státy a Čína uzavřely minulé pondělí v Ženevě na 90 dní příměří v obchodní válce. V jeho rámci se USA zavázaly snížit cla na čínské zboží ze 145 procent na 30 procent a Čína na dovoz z USA ze 125 procent na 10 procent, připomněl deník Financial Times.
Někteří američtí zákonodárci v minulosti vyjádřili obavy z možných národněbezpečnostních rizik spojených se společností CATL. Například v dubnu napsal předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu dopisy generálním ředitelům bank JPMorgan a Bank of America a požádal je, aby se nepodíleli na uvedení CATL na burzu.
V lednu americké ministerstvo obrany zařadilo výrobce baterií na seznam podniků, které podle něj spolupracují s čínskou armádou. CATL to popírá a tvrdí, že jeho zařazení na seznam bylo „omylem“, jak uvedl web BBC.
Řada expertů ovšem upozorňuje, že navzdory americké skepsi vůči čínským firmám, má smysl s Čínou spolupracovat v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie. „Odmítali bychom zdaleka nejlepší technologické hráče na světě, pokud jde o čisté technologie,“ řekl pro BBC zakladatel nezávislého australského think tanku Climate Energy Finance Tim Buckley.