Hlavní obsah

Banky chystají novinku, která udělá z čísla účtu nepodstatný údaj

Foto: Shutterstock.com/Thapana_Studio

Kdo bude chtít, může číslo svého účtu zapomenout… Pokud si ho někdy zapamatoval. Ilustrační foto.

Reklama

30. 5. 2022 14:38

České banky se chystají propojit čísla účtů s číslem mobilu. Kdo s tím bude souhlasit, vystačí si pak už jen s telefonním kontaktem. Dalším krokem by podle ČNB mohlo být spárování čísla účtu s e-mailovou adresou.

Článek

K zaslání peněz na cizí účet nebude od příštího roku nutné znát číslo účtu příjemce, bude stačit jeho telefonní číslo.

Na spuštění novinky spolupracuje Česká bankovní asociace s Českou národní bankou. Takzvané platby na kontakt by měly zjednodušit posílání peněz mezi lidmi, protože místo čísla účtu bude stačit v internetovém či mobilním bankovnictví zadat mobilní číslo příjemce platby.

Provedení platby i bez znalosti čísla účtu příjemce bude možné díky registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu, na který poté platbu odešle. Do projektu se zatím přihlásilo devět bank. Příjem plateb na kontakt bude umožněn klientům bank zapojených do této nové služby, kteří se k jejímu využívání přihlásí prostřednictvím své banky a provážou své telefonní číslo s číslem svého účtu.

„Podobné služby již fungují v zahraničí, kde jsme se inspirovali, například v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku. Předpokládáme, že službu budeme moci spustit od nového roku, pokud testování neodhalí nečekané komplikace a budou připraveny i jednotlivé banky, které se nyní na projektu podílejí. Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu jako například o e-mailové adresy,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

Testování funkcí nového systému spustí v letních měsících letošního roku. Systém bude fungovat díky České národní bance, která povede registr s nahlášenými páry telefonních čísel a čísel účtů. Systém provozovaný centrální bankou tak na základě dotazu ze strany banky plátce zjistí, jestli je telefonní číslo v registru uvedeno, a v kladném případě sdělí tázající se bance odpovídající číslo účtu příjemce.

Omezí se chyby

„Kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází ze strany klientů k chybám, které banky musí následně řešit. V lepším případě chybně zadané číslo účtu neexistuje, což umí systémy bank odhalit. Stává se ale i to, že zadáním třeba nesprávného kódu banky peníze dorazí na úplně cizí konto. Od plateb na kontakt si vedle většího pohodlí pro klienty slibujeme méně takových omylů a další urychlení platebního styku,“ upozornil expert bankovní asociace pro platební styk Tomáš Hládek.

Platby na kontakt jsou další inovací v platebním styku z poslední doby. Stále větší oblibu si u klientů českých bank získávají okamžité platby, které se na trhu poprvé objevily v roce 2018 a jež nyní svým klientům nabízí 12 bank.

Peníze se jejich prostřednictvím převedou kdykoliv mezi libovolnými účty za několik sekund, a odpadá tak prodlení mezi zadáním a připsáním platby na účet. Nyní je už každá pátá transakce v režimu okamžité platby.

Reklama

Doporučované