Článek
Marže čerpacích stanic v Česku se od začátku válečného konfliktu v Íránu postupně snižují. Ukázal to monitoring ministerstva financí, jehož výsledky úřad ve čtvrtek zveřejnil na svých stránkách.
Běžné marže u litru nafty byly před krizí podle monitoringu 2,70 Kč až 3,20 Kč, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 Kč až 2,60 Kč. Marže 2,35 až 2,60 Kč u benzinu zůstala v době před a po vypuknutí konfliktu stejná. Po spuštění monitoringu cen a marží klesala ke 2,10 Kč.
„Z výsledků monitoringu průměrných prodejních cen nafty a benzinu vyplývá, že zafungovala naše slovní intervence a marže čerpacích stanic od oznámení začátku kontroly marží dokonce poklesly,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová z ANO.
Ke kontrole cen a marží přistoupilo ministerstvo šest dní po vypuknutí konfliktu na Blízkém východě, který začal 28. února, a podle sdělení resortu bude pokračovat až do odvolání.
Průměrná cena nafty v Česku za týden ve středu vzrostla o 2,26 koruny na 43,15 Kč za litr. Od konce února, kdy vypukla válka na Blízkém východě, je vyšší zhruba o deset korun.
Benzin Natural 95 za týden zdražil o 1,86 koruny za litr, od konce února o téměř šest korun, čerpací stanice v Česku jej nyní prodávají průměrně za 39,04 Kč/l.
Česko má osmé nejnižší ceny nafty i benzinu v EU. Případná vládní opatření zaměřená na snížení cen by podle Schillerové byla systémová a komplexní, zatím ale nejsou na pořadu dne.
„Žádný krok není v tuto chvíli vyloučen, situaci velmi pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme v celém ekonomickém kontextu. Rozhodně ale platí, že daňová politika je trajekt, který nemůže reagovat na denní oscilace na burze,“ prohlásila ministryně financí.








