Hlavní obsah

Cena slavného hamburgeru ukazuje, že koruna je podhodnocená

Foto: Shutterstock.com

Koruna byla v lednu vůči dolaru podhodnocená. Ilustrační foto.

Reklama

Koruna proti dolaru podává od začátku ruské invaze na Ukrajinu nejlepší výkon z měn EU.

Článek

Česká koruna byla podle sledovaného Big Mac indexu ke konci letošního ledna podhodnocená vůči dolaru o téměř 16 procent.

V USA stál jeden Big Mac 5,36 dolaru, zatímco v Česku 99 Kč, což podle aktuálního kurzu kolem 22 Kč/USD ale odpovídá 4,5 dolaru.

Směnný kurz by tak měl být kolem 18,50 Kč/USD, řekl s poukazem na data indexu analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Loni v létě byla podle žebříčku česká koruna vůči dolaru podhodnocena o téměř 23 procent, od té doby začala výrazně posilovat, zatímco dolar oslaboval. Přibližně od poloviny srpna koruna vůči dolaru zpevnila o osm procent.

Podle Lajska je zajímavé také srovnání z pohledu inflace. V Česku Big Mac meziročně zdražil o 11,2 procenta, v USA o 6,3 procenta. Průměrná inflace přitom byla minulý rok v ČR 15,1 procenta a v USA 6,5 procenta. Sendviče tak mohly v ČR zdražit ještě více.

Polský zlotý je vůči dolaru podhodnocen podle analytika o téměř 24 procent a maďarský forint o 30 procent. Ještě podhodnocenější je aktuálně japonský jen (o více než 40 procent), což souvisí se stále extrémně uvolněnými měnovými podmínkami na japonském trhu.

Big Mac index

  • Index Big Mac, pojmenovaný po slavném hamburgeru, srovnává kupní sílu různých světových měn.
  • Porovnává, kolik stojí Big Mac v různých zemích a má naznačovat nadhodnocení nebo podhodnocení měnového kurzu.
  • Sendviče Big Mac jsou totiž dostupné prakticky po celém světě, a jde tak o dobré srovnání jednotlivých měn. Index sestavuje deník The Economist dvakrát ročně, v lednu a červenci.

Japonská centrální banka jako poslední na světě drží úrokové sazby v záporu. To by se však letos mohlo změnit pod taktovkou nového guvernéra centrální banky, upozornil Lajsek.

Jen málo měn je podle indexu Big Mac vůči dolaru nadhodnoceno. Je jich pět a nejnadhodnocenější je švýcarský frank, a to o 35 procent. Druhé je uruguayské peso (o 27 procent) následované měnami Norska, Švédska a Dánska.

Zajímavý je podle Lajska také pohled na euro, které bylo loni několik týdnů pod hranicí parity, tedy ve stavu, kdy byl dolar silnější než euro. Aktuálně se kurz pohybuje kolem 1,08 USD za euro, které je tak podle indexu podhodnocené o 1,5 procenta.

I přes další zvyšování úrokových sazeb v USA očekává Lajsek směrem k létu mírné oslabení amerického dolaru, při dalším sestavování žebříčku v červenci tak možná bude nadhodnocených měn více.

Reklama

Doporučované