Hlavní obsah

Trump přepisuje pravidla pro kryptoměny. Amerika má první velký zákon

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační koláž.

Americký prezident Donald Trump podepsal průlomový zákon o kryptoměnách. Historický krok vyvolal nadšení i kritiku a otevírá debatu o budoucnosti digitálních financí nejen v USA, ale i v Evropě a Česku.

Článek

Spojené státy udělaly velký krok směrem k regulaci kryptoměn. V pátek prezident USA Donald Trump podepsal nový zákon GENIUS Act, který poprvé v historii nastavuje jasná pravidla pro tzv. stablecoiny – kryptoměny navázané na dolar či krátkodobé státní dluhopisy.

Stablecoiny se v posledních letech staly populárním způsobem, jak rychle a levně posílat peníze po celém světě. Dosud však jejich vydavatelé neměli přesná pravidla, jak mají být tyto tokeny kryté. GENIUS Act to mění. Trump přitom kryptoměny zesměšňoval a označoval je za podvod.

„Nejsem fanouškem bitcoinu a dalších kryptoměn, které nejsou peníze a jejichž hodnota je velmi kolísavá a založená na vzduchu,“ prohlásil například v roce 2019. Jeho názor se však začal měnit, když získal podporu od tohoto odvětví a zapojil se do něj jako podnikatel.

Trumpův podpis pod zákon trhy nadchl, přičemž celková tržní kapitalizace kryptoměn v pátek poprvé v historii překročila hranici čtyř bilionů dolarů. Hodnota stablecoinů dnes činí zhruba 260 miliard dolarů a podle odhadu bankovní skupiny Standard Chartered by do roku 2028 mohla vzrůst až na dva biliony dolarů.

„Přestože návrhy zpočátku čelily překážkám, díky Trumpovu zásahu se podařilo získat klíčovou podporu v Kongresu, což podtrhuje odhodlání současné americké administrativy vytvořit regulované, ale zároveň k inovacím přívětivé prostředí pro kryptoměny,“ říká pro SZ Byznys Kyrylo Khomiakov, regionální ředitel společnosti Binance pro střední a východní Evropu, Střední Asii a Afriku.

Podle něj příznivý postoj Bílého domu směrem ke kryptoměnám potvrzuje i oznámení o podpoře daňových výjimek pro drobné kryptotransakce. List Financial Times navíc uvádí, že se chystá exekutivní nařízení, které umožní penzijním fondům investovat do kryptoměn, zlata a soukromých firem – krok, jenž by mohl zásadně urychlit přijetí kryptoměn do mainstreamu.

Co je stablecoin?

  • Stablecoin je druh kryptoměny navržený tak, aby se jeho hodnota téměř neměnila. Nejčastěji je krytý americkým dolarem nebo jinými stabilními aktivy, takže za jeden stablecoin dostanete vždy zhruba jeden dolar.
  • Díky tomu se stablecoiny používají jako „digitální hotovost“ na kryptoburzách, pro rychlé platby nebo převody peněz bez velkých kurzových výkyvů. Mezi nejznámější patří USDT (Tether) nebo USDC.

Kryté prostředky a audit

Podle nového zákona musí mít každý vydavatel stablecoinu v rezervě reálné dolary nebo jiná bezpečná aktiva v poměru 1 : 1. Zjednodušeně řečeno – za každý vydaný stablecoin musí mít ve své pokladně skutečný dolar. Navíc musí pravidelně zveřejňovat nezávislé audity, aby si lidé mohli ověřit, že jsou jejich peníze opravdu kryté.

Kryptoměnový trh zprávu přivítal nadšeně. Bitcoin během sledovaného tzv. „kryptotýdne“ dosáhl nového historického maxima kolem 123 tisíc dolarů a akcie firem působících v kryptoprůmyslu rovněž zamířily vzhůru.

Zákon ale rozhodně nemá jen nadšené příznivce. Kritici varují, že může do finančního systému přinést nová rizika, protože legitimizuje stablecoiny, aniž by současně nabídl dostatečnou ochranu spotřebitelů. Podle nich hrozí, že se technologické firmy dostanou k činnostem připomínajícím bankovnictví, aniž by na ně dohlížely stejné regulace.

Dalším sporným bodem je možný dopad v případě krachu některého vydavatele – uživatelé by se prý mohli zaplést do zdlouhavých a komplikovaných insolvenčních řízení.

Kritici se také pokoušeli zmobilizovat odpor proti návrhu tím, že hlasování pro zákon označovali za nepřímé schválení Trumpových obchodních aktivit, včetně propagace jeho rodinné kryptoměny. Navzdory těmto obavám však norma prošla s výraznou podporou i na druhé straně politického spektra – vedle většiny republikánů pro ni hlasovala zhruba polovina demokratů.

Ministerstvo financí USA teď dostalo rok na to, aby připravilo detailní pravidla. Plná regulace má začít fungovat do tří let. Další dva návrhy zákonů schválila Sněmovna reprezentantů, nyní směřují do Senátu, kde mají republikáni většinu. Tyto návrhy zákonů mají zabránit americké centrální bance (Fed) zavést digitální měnu a vytvořit regulační rámec pro jiné formy kryptoměn.

USA nastavují přívětivější rámec

Americký krok k jasné regulaci kryptoměn vyvolává také srovnávání s evropským přístupem. Evropa už v této oblasti udělala významný krok prostřednictvím nařízení MiCA, což je nový evropský rámec pro dohled nad kryptoměnami a poskytovateli služeb spojených s digitálními aktivy, který komplexně reguluje trh s kryptoaktivy na kontinentální úrovni.

„Jde ale o regulaci poměrně přísnou a složitě implementovatelnou. Zatímco USA se teď snaží nastavit otevřenější, více tržně orientovaný rámec, EU se vydala cestou silnější kontroly,“ vysvětluje pro SZ Byznys František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.

Vinopal dodává, že debata o regulaci je aktuální i v Česku, kde podle něj chybí jasná strategie, jak s digitálními aktivy nakládat.

„Nedávná kauza s bitcoinovým darem, který stát přijal za netransparentních okolností a následně prodal v dražbě, ukazuje, že nemáme jasná pravidla. Navrhujeme proto vytvoření státní bitcoinové rezervy – do níž by stát ukládal kryptoměny získané legální cestou (např. konfiskací, dědictvím nebo darem). Tento fond by měl být spravován transparentně, bezpečně a pod dohledem státu,“ dodává.

Asociace podporuje i záměr guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla zařadit bitcoin do rezerv centrální banky. „Bitcoin jako digitální zlato by měl být chápán jako strategická rezervní komodita. Pokud by tvořil například pět procent rezerv ČNB, mohl by přispět k dlouhodobému zajištění hodnoty státního majetku v digitální éře,“ doplňuje Vinopal.

Podle odborníků přináší nový zákon USA větší jistotu a důvěryhodnost. Stablecoiny jsou totiž často používány nejen spekulanty, ale i lidmi, kteří chtějí rychle posílat peníze bez bankovních poplatků. Nyní by mělo být menší riziko, že někdo přijde o své úspory kvůli neserióznímu vydavateli.

Doporučované