Článek
Generální ředitel americké technologické firmy Astronomer Andy Byron v sobotu rezignoval ze své funkce. Ve firmě skončil poté, co ho minulý týden na koncertě skupiny Coldplay ve Foxborough v Massachusetts zachytila kamera v objetí s vedoucí personálního oddělení firmy Kristin Cabotovou.
„Jak již bylo uvedeno, společnost Astronomer je oddaná hodnotám a firemní kultuře, které nás provázejí od našeho založení. Od našich lídrů očekáváme, že budou nastavovat standardy v chování i odpovědnosti – a tento standard nedávno nebyl naplněn,“ uvedla firma na sociální síti X. Byron se zatím ke kauze nevyjádřil.
As stated previously, Astronomer is committed to the values and culture that have guided us since our founding. Our leaders are expected to set the standard in both conduct and accountability, and recently, that standard was not met.
— Astronomer (@astronomerio) July 19, 2025
Andy Byron has tendered his resignation, and… pic.twitter.com/aTTUhnnyVz
Podle experta Martina Kalety z Human Capital má firma nárok požadovat, aby se její pracovníci a představitelé chovali morálně. „On je ženatý, ona vdaná, a jestliže mám v hodnotách firmy morálku, anebo nějakou hodnotu, která souvisí s morálním kodexem, tak by to jednoznačně nepodporovalo tuto firemní hodnotu. A nemůžete chtít po lidech, aby byli ve firmě morální, zatímco se provalí, že vy se chováte v soukromí jinak. To je prostě špatně,“ tvrdí.
Vztahy na pracovištích jsou podle Kalety v českém pracovním prostředí běžné. „Často dochází v českých firmách mezi kolegy k navázání vztahů, dokonce i sňatkům. Považuji to za jejich soukromou věc, která je v pořádku, ale pokud je to na úrovni podřízený-nadřízený, nemělo by to být akceptovatelné,“ myslí si.
Podle advokáta Pavla Kiršnera z advokátní kanceláře Ciprýn, Kiršner a partneři jsou například v Česku pravidla pro osoby, které vykonávají volenou funkci, přísnější.
„Zákoník práce přesně vymezuje důvody, pro které může zaměstnavatel dát výpověď (§ 52), a osobní vztah mezi zaměstnanci mezi ně nespadá. Jiná situace by však mohla nastat u zaměstnance ve volené funkci (například člen představenstva), jehož vztah ke společnosti se řídí zákonem o obchodních korporacích a není chráněn ve stejné míře jako zaměstnanec v pracovním poměru. Vedle toho je namístě upozornit, že existují odlišnosti v zahraničí, kde je úprava výpovědi dané zaměstnavatelem volnější,“ sdělil advokát pro SZ Byznys.
Milostný vztah mezi pracovníky by v Česku podle Kiršnera podle pracovního práva neměl automaticky vést k propuštění. „Pokud vztah nezasahuje do pracovního výkonu, nevede ke střetu zájmů ani neporušuje interní předpisy společnosti, nemá zaměstnavatel oporu pro výpověď. I v takovém případě by ale musel zaměstnavatel prokázat, že došlo k porušení konkrétní povinnosti. Pokud žádná pravidla porušena nejsou, výpověď by byla neoprávněná,“ popisuje advokát.
Existují ovšem i výjimky. „Od toho je však nutné odlišit situace, kdy je ukončována spolupráce s někým, kdo je členem statutárního orgánu společnosti například z důvodů, že jeho chování nedopovídá etickému kodexu společnosti. Takový vztah se samostatnou smlouvou, která může dávat firmě právo ukončit vztah z takových důvodů, bez ohledu na zákoník práce,“ míní.
„Společnost by měla mít jasně nastavená pravidla, jak v takových situacích postupovat, a zároveň dbát na to, aby nezasahovala nepřiměřeně do soukromí zaměstnanců. Pokud by vztah mohl narušit fungování pracovního prostředí – například v případě nadřízeného a podřízeného – je vhodné, aby společnost zvážila organizační řešení, jako je přeřazení jednoho z nich na jiné oddělení. Cílem by mělo být zachování objektivity, důvěry uvnitř týmu i dobré atmosféry na pracovišti. Reakce zaměstnavatele by měla být přiměřená, nestranná a důstojná,“ dodává Kiršner.
Rezignace je namístě, míní HR specialista
„Ten zcela nejzásadnější argument, proč by tento člověk měl být propuštěn, je jeho vydíratelnost. Nadřízený, který má vztah se svým podřízeným pracovníkem, se stává jednoduše vydíratelným - protože ač vědomě, nebo podvědomě, má k danému podřízenému blízko, a může tak s ním být manipulováno,“ popisuje Kalet.
Podle něj v takovém vztahu hrozí, že zaměstnanci svým nadřízeným budou manipulovat a nebude s nimi zacházeno rovnocenně vzhledem k ostatním kolegům.
„To je hlavní důvod, proč by daný člověk měl odejít z firmy okamžitě nebo co nejdříve. Protože v tuto chvíli může jeho aféra/vztah ovlivňovat jeho rozhodování ve prospěch nadřízeného a ne v zájmu firmy. A když je to na úrovni ředitele nebo CEO, tak o to víc to platí,“ říká.
Tlak na rezignaci je podle Kaleta namístě i přesto, že jde o soukromou záležitost. „Člověk si řekne - je to jejich věc, dělají to v soukromí, tak přece o nic nejde. Ale stále je to vztah podřízený–nadřízený, takže to není úplně jenom jejich věc. V případě šéfa Astronomeru hraje samozřejmě roli, že je to mediálně vygradované, takže i tlak na firmu to řešit musí být mnohem větší, než kdyby se o tom skoro nikdo nedozvěděl. Takže z pohledu soukromí, ač se zdá, že to je jejich věc, jde stále o veřejně vystupující osobu.“