Hlavní obsah

Úroky hned tak neklesnou, zní z ECB

Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Podle šéfky ECB Christiny Lagardeové udělala eurozóna v krocení inflace pokrok, ale zatím nedostatečný.

Reklama

28. 6. 14:09

Evropská centrální banka mluví stejně jako ČNB – na snižování úroků mají trhy zatím zapomenout.

Článek

Hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Philip Lane varuje trhy, aby příští dva roky nepočítaly se snižováním sazeb. Informuje o tom server CNBC. ECB v červnu zvedla základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. Sazby zvedá od července 2022, protože se snaží snížit rekordně vysokou inflaci v eurozóně.

Celková míra inflace v zemích platících eurem dosáhla v květnu meziroční úrovně 6,1 procenta, což je pokles ze sedmi procent v předchozím měsíci. Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila meziročně 5,3 procenta. Obě tak zůstaly výrazně nad dvouprocentním cílem ECB.

Lane, který je bývalým guvernérem irské centrální banky, v úterním rozhovoru s Annette Weisbachovou z televizní stanice CNBC na zasedání centrální banky v portugalské Sintře uvedl, že ekonomika eurozóny se nachází ve „fázi přizpůsobování“, kdy se projevují vyšší sazby a mzdy se snaží dohnat růst cen.

„Kde si myslím, že by si trh měl klást otázky, je načasování nebo rychlost zrušení restriktivní politiky,“ řekl Lane.

„Ke dvěma procentům se nevrátíme dříve než za několik let. Ještě letos uděláme značný pokrok, zejména v pozdější části roku, ale na dvě procenta se během několika měsíců nedostaneme,“ dodal.

Laneovy komentáře se nesou v duchu výroků prezidentky ECB Christine Lagardeové. Ta v úterý uvedla, že centrální banka dosáhla „významného pokroku“, ale „zatím nemůže vyhlásit vítězství“, takže pravděpodobně nebude schopna v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Reklama

Doporučované