Hlavní obsah

Boj proti drahým energiím dostal cenovku: 16 až 24 miliard korun

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Reklama

28. 5. 2022 18:04

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chystá Úsporný tarif, který by měl všem domácnostem snížit účty za elektřinu o 15 až 20 procent. Státní rozpočet by takové opatření vyšlo až na 24 miliard korun.

Článek

Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent.

Další detaily k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl Síkela v rozhovoru pro deník Právo, odhad nákladů pak sdělil na dotaz ČTK.

Základem tarifu, na němž Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje, je podle Síkely zajistit domácnostem slevu na určitou část spotřeby energií, a tím je i motivovat k energetickým úsporám.

„Ty jsou totiž podle expertů, Evropské komise i mezinárodních organizací základem snižování energetické závislosti na Rusku,“ uvedl. Dodal, že tarif bude platný pro elektřinu i plyn. Zohledňovat by měl, k čemu odběratelé danou energii využívají, a od druhu spotřeby se bude odvíjet množství zlevněné energie.

Síkela by chtěl, aby zvýhodněný tarif platil po celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Lidé by s ním mohli počítat od září, nejpozději od začátku října. Diskutuje se o délce trvání, která by mohla být mezi šesti až 12 měsíci s možností prodloužení, řekl Právu. Uvedl, že by si přál, aby měla k tarifu přístup každá domácnost, fungovat by mohl tedy automaticky. Zároveň upozornil, že neplánuje zahrnout tarify pro dobíjení elektrických automobilů nebo tarify pro volnočasové nemovitosti.

MPO by mělo připravit návrh úsporného tarifu, který by pokryl inflaci. Ta v dubnu podle dat Českého statistického úřadu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Podporu kvůli vysokým cenám elektřiny a plynu ministerstvo chystá také pro firmy. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí vzniká program kompenzací nepřímých nákladů pro energeticky náročné společnosti. Stát by jim měl na podzim vyplácet zhruba 800 milionů korun na projekty, které povedou k úsporám energií, řekl dříve Síkela.

Do rozvoje energetických úspor a energetických zdrojů vláda plánuje podle něj investovat mnoho desítek miliard korun.

Reklama

Související témata:

Doporučované