Článek
V únoru průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících meziročního poklesu vzrostla o 1,5 procenta, zatímco stavební výroba po třech měsících růstu spíše stagnovala.
Včera analytici odhadovali, že další vývoj v odvětvích negativně ovlivní celní bariéry ze strany USA. Ještě za březen by podle nich mohly být výsledky v průmyslu relativně dobré a jejich predikci potvrdili i statistici v oficiálním výstupu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) průmyslová produkce totiž v březnu meziročně reálně vzrostla o 1,4 procenta a meziměsíčně byla vyšší o 0,4 procenta.
„K březnovému růstu průmyslové produkce přispěla především výroba elektřiny, kde se projevila nižší loňská srovnávací základna. Produkce ve zpracovatelském průmyslu stagnovala, mírné oživení můžeme pozorovat například u výroby stavebních hmot a materiálů,“ řekl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Meziroční pokles produkce zaznamenala například výroba motorových vozidel nebo výroba počítačů.
Pro české firmy jsou také důležité dohodnuté zakázky. Jejich hodnota v březnu meziročně vzrostla o 0,9 procenta. Růst o 0,9 procenta zaznamenaly i nové zakázky ze zahraničí a tuzemské nové zakázky. „Hodnota nových průmyslových zakázek v březnu mírně vzrostla, a to zejména díky novým zakázkám v odvětvích výroba strojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byly nasmlouvány významné dlouhodobé kontrakty,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Otázkou ale zůstává výhled na další měsíce. Ten je od dubna zahalen nejistotou v podobě dopadu cel uvalených ze strany Spojených států. Pro Česko je USA z hlediska vývozu zboží na desáté pozici, ovšem z hlediska vývozu přidané hodnoty zahrnující i vývozy meziproduktů prostřednictvím dalších zemí je to třetí nejdůležitější obchodní partner, upozornili komentátoři.
Stavebnictví se nečekaně dařilo
Až extrémně dobře se ale dařilo českému stavebnictví. Stavební produkce v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta a meziměsíčně byla vyšší o 3,5 procenta. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 37,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 15,9 procenta bytů více, dokončeno bylo o 44,7 procenta bytů více.
„Stavební produkce rostla v březnu dvouciferným tempem na inženýrských i pozemních stavbách a k tomuto růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna,“ komentovala čísla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.