Článek
Rekordní pokuty pro řetězce - za první čtvrtletí rozdala Česká obchodní inspekce pokuty za 21 milionů korun - za celý loňský rok to bylo 17 milionů. S pokutami letos přitvrdila i Potravinářská inspekce
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka za to může i vyšší tlak ministerstva na dodržování pravidel. „Pokuty jsou v milionech, ale čistý zisk řetězců je v miliardách. Jedna z mých priorit už při nástupu bylo zvýšit ochranu spotřebitele a Česká obchodní inspekce má moji plnou podporu, aby přitvrdila. I na náš pokyn sahá po vyšších pokutách, “ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček do jehož gesce Česká obchodní inspekce patří.
Upozorňuje, že v pokutách inspekce pokračuje i v dalších měsících a snaha je využít tyto nástroje na maximum.
Hned devět pokut za celkových téměř 17 milionů dostal v prvním čtvrtletí řetězec Penny Market, druhý je Albert s částkou 2,4 milionu a čtyřmi pokutami Albert. Důvodem pokut jsou klamavé slevové praktiky. Společnosti lákaly zákazníky na „vysoké slevy“, které měly být odváděny z tzv. „běžné ceny“. Běžná cena ale neodpovídala ceně za posledních 30 dnů,
200 milionů od Potravinářské inspekce
Pokuty rozdává i Státní zemědělská a potravinářská inspekce - ta se narozdíl od ČOI zaměřuje zejména na kvalitu a bezpečnost potravin. Její pokuty se pohybují ještě ve vyšších řádech.
„Příští týden budeme oznamovat, že za loňský rok jsme v potravinářské inspekci vybrali pokuty blížící se částce 200 milionů korun. Nejvyšší pokuta byla 5 a čtvrt milionů korun byla řetězci Penny Market, druhý byl řetězec Billa s pokutou bezmála 5 milionů. Třetí byl opět Penny Market. Nejde totiž o kumulaci prohřešků, ale o jedno šetření. Bylo tam x prohřešků, týkalo se to kvality i značení potravin. Když je spotřebitel klamán, logicky musí přijít trest,“ doplnil v pořadu ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že pokuty o něco vyšší než předchozí rok. V roce 2023 provedla inspekce téměř 49 000 kontrol v různých typech potravinářských provozoven a uložila pokuty v celkové výši přes 128 milionů korun. Podle Marka Výborného pokuty tvoří třetinu rozpočtu inspekce.
“ K debatě je, zda se do budoucna se nepodívat na zákonné limity. Dnes je zákonný limit u Potravinářské inspekce 50 milionů korun, ale u České obchodní inspekce jen 5 milionů korun," dodává Výborný.
Poslanec ANo Patrik Nacher, který je zároveň zmocněncem stínové vlády pro ochranu spotřebitelů , schvaluje, že je dobře, že stát využívá represi a výše pokut roste, potřeba je podle něj ale také osvěta. Podle ekonomky Markéty Šichtářové jsou k danému chování obchodníci nuceni tím, že českým národním sportem jsou slevy. Primárním problémem jsou podle ní drahé potraviny.
Podle statistik v Česku v březnu meziročně vzrostly o 6,1 procenta což je druhé největší zdražení v Evropě. Například Francie hlásí meziroční zdražení potravin o půl procenta.
Novela zákona o ochraně spotřebitele asi nebude
I přesto, že se politici shodli na potřebě chránit spotřebitele, ministr průmyslu a obchod Vlček připustil, že to nevypadá, že zákonodárci stihnou schválit novelu zákona o ochraně spotřebitele - pokud ose koalice s opozicí nedohodnou na zrychleném schvalování.
Zákon by mimo jiné posílil postavení antimonopolního úřadu. „Pokud jsme u ochrany spotřebitele, tak já sám, že svého pohledu bych byl rád, aby se dostalo i na další normy. Ať už je to zákon o digitální ekonomice, nebo například zákon o pyrotechnice. Bohužel ten čas který tam je mnohdy prožvaníme debatou o programu,“ řekl Vlček.