Hlavní obsah

Rekordní český obchod je hotov. Křetínský má v Royal Mail přes 80 procent

Foto: IDS, SZ

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Největší česká investice v zahraničí je hotová. Daniel Křetínský se svými společníky uzavřel výkup akcionářů britské pošty a získal v ní dominantní podíl. Za 80,06 procenta akcií zaplatil kolem 80 miliard korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Miliardář Daniel Křetínský dotáhl poslední krok, který mu zbýval k převzetí britské pošty Royal Mail. Po vyřízení všech úředních povolení získal na svou stranu i dosavadní akcionáře, které vykoupil a ovládl přes 80 procent firmy.

Vyplývá to z informací, zveřejněných nově na stránkách londýnské burzy. Transakce se chystala víc než rok, Křetínský ji líčí jako historicky největší českou investici v zahraničí. Za výkup v posledním kole utratil 57 miliard korun, po připočtení dříve získaných minoritních podílů dohromady v této akci padlo kolem 80 miliard korun.

Britská pošta existuje pod značkou Royal Mail už přes pět set let. Zakládal ji Jindřich VIII. jako královský monopol a dodnes – i přes pokles významu poštovních služeb  – jde o instituci, kterou lze považovat za součást britské národní identity a historie.

Pošta už dlouho není státní podnik, v rámci privatizace v minulosti došlo k rozdrobení jejího vlastnictví na burze. Prodej novému vlastníkovi z východní Evropy nejdřív vzbudil v Británii rozruch, nakonec se ale s novým stavem smířila vláda i odbory v naději, že firma dostane novou perspektivu i záruku pracovních míst.

Křetínský podnik kupuje v rámci většího celku, a to včetně firmy IDS. Pod ni patří vedle Royal Mail také přepravce balíků GLS, působící napříč Evropou a také v Severní Americe. Už nyní do holdingu českého miliardáře patří menšinový podíl v nizozemské poště PostNL.

Vedle toho Křetínský ve velkém po Evropě investuje do maloobchodních řetězců, loni ovládl ve Francii síť Casino, letos německé Makro, další obchody získal ve Francii a Itálii. Jednou z jeho vizí je, že by mohl v Evropě vybudovat protiváhu velkých čínských tržišť nebo amerického Amazonu, pokud dá dohromady na jedné straně dost velkou prodejní divizi a k ní na druhé straně logistiku, aby zboží koupené online uměl k zákazníkům dopravit.

Do Royal Mail a IDS Křetínský vstupuje spolu se svým tradičním souputníkem Patrikem Tkáčem a československou finanční skupinou J&T. Spolu s těmito partnery utvořil pro koupi IDS speciální společný podnik Bidco. Podobné vlastnické schéma platí pro většinu firem, které Křetínský řídí, včetně energetického holdingu EPH nebo českých médií.

Už loni byli Křetínský s Tkáčem v IDS největšími akcionáři, přes jinou společnou firmu Vesa už dříve skoupili 27,52 procenta akcií. Pořizovací cena tohoto vstupního podílu není známá, akcie IDS se ale před vyhlášením výkupu prodávaly levněji, za méně než tři libry. Podle veřejné nabídky, vyvěšené na stránkách londýnské burzy od loňského léta, chtěli v IDS aspoň 75 procent, což se nyní povedlo.

Z dokumentů, předložených na burzu, také vyplývá, že Křetínský s Tkáčem už měli na koupi pošty předjednané půjčky s konsorciem deseti bank z celé Evropy. V přepočtu šlo o úvěry až do výše 86 miliard korun. Z dřívějších prohlášení Křetínského týmu lze dovodit, že výkup může pokračovat a že cílem je získat IDS pod stoprocentní kontrolu.

Z ekonomického hlediska má britská pošta podobné potíže jako podobné instituce v jiných zemích, včetně Česka. Útlum tradičních listovních služeb a nástup privátních přepravců balíků ji stáhly do ztrát a dluhů. Kvůli tomu už v Británii delší dobu běží úvahy, že stát v rámci poštovní licence sleví z nároků na četnost doručování dopisů.

V případě Křetínského jde o sázku na to, že v Británii – stejně jako jinde po světě – bude dál pokračovat rozmach dálkových nákupů přes e-shopy. A že díky tomu poroste také poptávka po přepravě balíků, což je služba, která k poště přirozeně patří.

V Británii se nyní Křetínský v přepravě balíčků nepřímo utká s jinou českou skupinou PPF. Ta je od loňska hlavním akcionářem v polské firmě InPost, která je v devíti zemích Evropy lídrem na trhu plechových výdejních boxů. Británie patří k trhům, na které InPost upíná nyní největší pozornost.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované