Článek
Zbrojařské společnosti budou mít snazší cestu k získání státních investičních pobídek. A to nejen v rámci samotné zbrojní výroby, ale také v případě technologických center napojených na zbrojní průmysl. Počítá s tím návrh změny vládního nařízení k zákonu o investičních pobídkách, který předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Přetrvávající válečný konflikt na Ukrajině ukazuje, že i Česká republika musí být připravena k možnému ohrožení bezpečnosti státu, a proto je důležité zajistit podporu výroby strategických komodit, jakými jsou výrobky v oblasti obranného průmyslu, ale také i vývoj těchto komodit v rámci technologických center,“ stojí ve zveřejněné důvodové zprávě ministerstva.
„Návrh novely nařízení vlády proto reaguje také na tuto potřebu a zvýhodňuje poskytování investičních pobídek pro společnosti, které působí v oblasti obranného průmyslu, a to ať již v oblasti výroby nebo v oblasti technologických center. Převážně se tedy jedná o rozšíření okruhu investic, o kterých může jako o strategických rozhodovat vláda,“ dodalo MPO v důvodové zprávě.
Téma podpory domácího zbrojního průmyslu rezonuje v souvislosti s hrozbami z Ruska v celé Evropské unii. Evropská komise v červnu zveřejnila návrh, jehož cílem v oblasti zbrojní výroby je usnadnit fúze a akvizice a přitáhnout tak do oboru více investic. Zbrojaři v této souvislosti přivítali i navrhovanou změnu v České republice.
„CSG vnímá navrhovanou změnu systému investičních pobídek pozitivně. Návrh reflektuje, že obranný průmysl je klíčový pro zajištění strategické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky. Může přispět k rozšíření výrobních a vývojových kapacit v obranném průmyslu,“ reagoval na návrh mluvčí největší tuzemské zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.
Navrhovaná změna vládního nařízení má obecně vnést jasnější pravidla pro rozhodování o investičních pobídkách podle výše přidané hodnoty jednotlivých projektů, konkrétně stanovením metodiky finančního vyčíslení přidané hodnoty.
„Vláda měla nyní hlavně pořádně zabrat, aby stihla do voleb schválit transparentní metodiku hodnocení žádostí o investiční pobídky, abychom si konečně zase začali budovat mezi zahraničnímu investory reputaci předvídatelné a stabilní země, kde se sliby plní a kde se nerozhoduje o investičních pobídkách na základě „pohledu z okna“ či aktuální nálady, tedy na základě poněkud netransparentních kritérií,“ komentoval výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice Ondřej Votruba.
Stát se v současnosti snaží přitáhnout také nové investice do výroby technologií přispívajících ke snižování emisí skleníkových plynů. O podporu se mohou ucházet například výrobci solárních panelů, turbín do větrných elektráren nebo baterií. Termín pro podávání žádostí skončí na konci září. Na podávání žádostí měly firmy necelý rok.