Hlavní obsah

Ropu, kterou Evropané nechtějí, pošle Rusko do Asie, řekl místopředseda vlády

Do Evropy denně proudí asi čtyři miliony barelů ruské ropy.

Reklama

19. 5. 12:09

Ropu, kterou evropské země nechtějí, bude Rusko posílat do Asie a dalších regionů. Řekl to místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Dodal, že Evropané si budou muset najít jiné, dražší dodavatele.

Článek

Rusko je připraveno přesměrovat dodávky ropy do Evropy, kam nyní proudí asi čtyři miliardy barelů ruské ropy denně, prohlásil místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Surovinu podle něj může Rusko posílat do Asie a dalších regionů.

V dubnu byla těžba v Rusku asi o jeden milion barelů denně nižší, v květnu ale vykazuje růst o 200 000 až 300 000 barelů denně a příští měsíc se počítá s dalším růstem. Evropané si budou muset najít jiné, dražší dodavatele, dodal.

Evropská unie zavedla proti Rusku sankce za jeho únorovou invazi na Ukrajinu. Mnoho odběratelů ruské ropy si ji následně odmítalo převzít, což přispělo k poklesu těžby suroviny v Rusku.

Evropa se snaží ukončit svou závislost na ruských energiích. Ve středu zveřejnila Evropská komise (EK) plán za 210 miliard eur (5,2 bilionu Kč), který by měl pomoct dosáhnout tohoto cíle do roku 2027 a zároveň urychlit přechod k obnovitelným zdrojům.

Do Evropy denně proudí asi čtyři miliony barelů ruské ropy, řekl Novak. Rusko je podle něj nyní připraveno tyto dodávky přesměrovat. V dubnu byla těžba v Rusku asi o jeden milion barelů denně nižší, v květnu ale vykazuje růst o 200 000 až 300 000 barelů denně a příští měsíc se počítá s dalším růstem.

Novak zdůraznil, že těžba v Rusku se postupně obnovuje. Země bude podle něj schopna nalézt nové vývozní trhy, protože její zdroje energie jsou konkurenceschopné.

Část ropy od Ruska nakupuje Indie, která se rozhodla k západním sankcím namířeným proti Moskvě nepřipojit. Největší demokracie světa ale Rusko přiměla, aby jí dalo nižší cenu, a tohoto rabatu se nechce vzdát. Indie je po Spojených státech a Číně třetím největším dovozcem ropy na světě. Ruská ropa v Indii zatím tvoří jen velmi malou část ropného mixu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované