Hlavní obsah

Parket: Kryptoburza Coinbase vstupuje mezi smetánku Wall Street

Foto: Shutterstock.com

Zařazení Coinbase do S&P 500 přichází v době, kdy cena bitcoinu opět překročila hranici 100 000 dolarů.

Spoříte přes index S&P 500? Pak od pondělí, ať chcete nebo ne, investujete i do krypta. Do prestižního akciového indexu totiž nově vstupuje Coinbase – vůbec první kryptoměnová firma, které se to kdy podařilo.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Parket, ve kterém Lukáš Voženílek přináší ty nejdůležitější novinky ze zákulisí finančních trhů. Pokud vás zajímá vývoj burzovních indexů, cen komodit či měnových kurzů, přihlaste se k odběru a celý newsletter budete každé pondělí dostávat do své e-mailové schránky.

Coinbase Global, největší veřejně obchodovaná kryptoměnová burza na světě, míří mezi investiční elitu na Wall Street. Od pondělí 19. května se stává součástí prestižního indexu S&P 500, který sdružuje přibližně 500 nejvlivnějších veřejně obchodovaných firem Spojených států.

Vstup Coinbase do této vybrané společnosti není jen další položkou na seznamu – v indexu totiž nahradí online banku Discover Financial Services, která je právě v procesu akvizice ze strany finančního giganta Capital One.

Na první pohled se to může zdát jako administrativní rošáda. Ve skutečnosti ale jde o významný symbolický okamžik. Coinbase je totiž první firma čistě zaměřená na kryptoměny, která se do S&P 500 dostala. Její přítomnost v indexu tak stvrzuje postupné ukotvení krypta v samotném jádru amerického kapitálového trhu, navzdory všem výkyvům, regulatorním nejasnostem a technologickým rizikům.

Podle Františka Vinopala, předsedy České kryptoměnové asociace, má tento krok mnohem širší dopad. „Zařazení Coinbase do prestižního indexu je významné nejen pro samotnou společnost, ale i pro celý kryptoměnový sektor. Jedná se o další milník, který potvrzuje, že se digitální aktiva stávají nedílnou součástí globálního finančního systému,“ říká pro SZ Byznys.

Coinbase sice bude mít v indexu relativně malou váhu – přibližně desetinu procenta – protože její tržní kapitalizace (kolem 68 miliard dolarů) je zlomkem celkové velikosti indexu (50 bilionů), ale důsledky jejího zařazení budou reálné a okamžité.

Příliv do ETF

Akcie Coinbase se totiž automaticky stanou součástí stovek burzovně obchodovaných fondů (ETF) a portfolií spravovaných pasivními strategiemi, které sledují složení indexu. To znamená vysoký nákupní tlak a vyšší likviditu.

Podle odhadů analytiků z Bernstein Bank může do akcií Coinbase přitéct až 16 miliard dolarů, z čehož devět miliard připadne na pasivní fondy a zbytek na aktivní správce, kteří rovněž upravují své váhy podle složení indexu.

Na oznámenou zprávu z minulého týdne reagoval trh okamžitě – akcie Coinbase během úterý posílily o 24 procent na téměř 257 dolarů. Optimismus však brzy zchladily nové informace o závažném bezpečnostním incidentu, které vedly k následnému poklesu ceny akcií o více než sedm procent.

Společnost přesto zůstává v centru investorského zájmu, i díky tomu, že splnila přísná kritéria pro zařazení do indexu – od ziskovosti po dostatečnou likviditu. Roman Panuška, manažer fondu Dopamine Investments, upozorňuje právě na tento aspekt.

„Její zařazení do indexu odráží stabilní pozici společnosti na trhu a schopnost splnit přísná kritéria pro zařazení, včetně ziskovosti a dostatečné tržní kapitalizace. Hráči na trhu sledující tento index tak budou muset akcie Coinbase nakupovat,“ říká pro SZ Byznys.

Coinbase v USA dominuje – drží zhruba dvoutřetinový tržní podíl, spravuje aktiva v hodnotě přes 300 miliard dolarů a eviduje přibližně deset milionů aktivních uživatelů. Až dosud měl index S&P 500 na kryptoměny jen nepřímou expozici – skrze firmy jako Tesla či Block, které ve svých aktivech drží bitcoin. Coinbase je ale první, jejíž podnikání stojí výhradně na kryptoměnách.

Útok i tlak regulátora

Zařazení Coinbase do S&P 500 také přichází v době, kdy cena bitcoinu opět překročila hranici 100 000 dolarů a nachází se v blízkosti historických maxim. Kryptotrh tak prožívá jedno z nejoptimističtějších období posledních let.

Coinbase navíc expanduje i mimo americký trh. Nedávná akvizice dubajské platformy Deribit za 2,9 miliardy dolarů je nejen dalším krokem v globální strategii, ale rovněž největší transakcí v historii kryptoprůmyslu.

Zároveň však firma čelí i stinným stránkám rychlého růstu. V neděli 11. května obdržela Coinbase výhrůžný e-mail od útočníka, který tvrdil, že má přístup k citlivým datům klientů, a požadoval výkupné ve výši 20 milionů dolarů. Vyšetřování ukázalo, že útočníci podplatili některé pracovníky zákaznické podpory, aby získali přístup k interním systémům.

Incident se sice dotkl méně než jednoho procenta uživatelů, ale odhadované náklady se pohybují mezi 180 a 400 miliony dolarů. Situace je o to vážnější, že šlo zřejmě o koordinovaný útok s interní spoluúčastí. Výkupné se společnost rozhodla odmítnout zaplatit. Místo toho vyhlásila odměnu ve stejné výši – 20 milionů dolarů – za informace vedoucí k dopadení a odsouzení pachatelů.

Coinbase však čelí i regulatornímu tlaku. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) sice letos na jaře u soudu neuspěla s žalobou, podle níž Coinbase provozovala burzu bez potřebné registrace, ale zcela vyhráno firma nemá.

SEC aktuálně prověřuje, zda v minulosti neuváděla zavádějící údaje o počtu aktivních uživatelů a struktuře svých příjmů. Vyšetřování je stále v běhu a jeho výsledek může mít vliv na důvěryhodnost firmy u institucionálních investorů.

V plné verzi newsletteru Parket vždy najdete i souhrn nejdůležitějších zpráv z oblasti akciových trhů a makroekonomických trendů, investiční tipy odborníků nebo novinky z pražské burzy. Přihlaste se k odběru, aby vám nic důležitého neuniklo.

Doporučované