Hlavní obsah

Elektřina zdražuje. ČEZ zvýší některé ceny od nového roku o osm procent

Největší dodavatel elektřiny v tuzemsku zvedá ceny, další se přidají. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

20. 11. 2018 10:04

ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku.

Článek

Energetická společnost ČEZ zdraží od nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně. ČTK to řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík.

Důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách. O jaký podíl klientů se jedná, mluvčí nespecifikoval.

Uvedl pouze, že cenu elektřiny má u ČEZ zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků.

Firma zdražuje kvůli rostoucím velkoobchodním cenám podruhé v letošním roce. Od června navýšila cenu elektřiny zákazníkům bez fixace ceny, a to v průměru o čtyři procenta. Z podobných důvodů zdražili letos ceny nefixovaných produktů prakticky všichni další dodavatelé. „Ze zkušenosti víme, že další obchodníci s úpravou ceníků čekají na nás, a očekáváme, že zdraží v blízké době,“ uvedl Gazdík.

Možné zvýšení cen připustil největší alternativní dodavatel energií v ČR, společnost Bohemia Energy. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji cen na velkoobchodních trzích připravujeme v současné době nové ceníky. Zvýšení cen se, bohužel, vyhnout nelze, bude však diferencované podle jednotlivých produktů,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Cena na burze roste

Ceny elektřiny na burze za posledních 12 měsíců stouply o více než polovinu, proti roku 2016 jsou téměř trojnásobné. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 52 eur (1352 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční.

Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně zhruba o čtvrtinu na 23 eur (598 Kč) za MWh.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované