Hlavní obsah

Elektronické recepty stihneme, ujišťuje šéf SÚKL. Cena musí být pod 20 milionů

2. 11. 2016

Elektronické recepty budou od května 2018 povinné, říká šéf SÚKL.

Bude to pohodlnější, lékař vám recept pošle e-mailem, SMSkou anebo do aplikace chytrého telefonu. Ale bude to něco stát.

Článek

Termín zavedení elektronických receptů stihneme, ujišťuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Jím řízený ústav má za úkol do května roku 2018 převést všechny předepisované recepty na elektronickou podobu.

Pro pacienty to může být významné ulehčení života - místo cesty k lékaři recept dostanou do své e-mailové schránky, SMSkou nebo do aplikace mobilního telefonu.

Jenže zatím je cesta k tomuto stavu hodně trnitá. Podle zjištění Seznam Zprávy používají e-recept pouhá čtyři procenta míst, která by už mohla. Měsíčně se vydá 200 tisíc receptů po internetu.

SÚKL vypíše výběrové řízení na dodavatele systému, který bude od května 2018 povinně obsluhovat všechna pracoviště, na nichž se recepty vydávají. „Stihneme to," předpokládá Blahut.

Podle něj mají šanci získat zakázku jen společnosti, které nabídnou státu, že systém dodají za zhruba dvacet milionů korun, spíše méně.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Výbuch auta s trhavinami si v Sýrii vyžádal nejméně deset životů

    Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si v neděli vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském města Ar-Raj blízko hranice s Tureckem. S odvoláním na místní městský úřad a zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Exploze poničila část nemocnice, stálo v prohlášení úřadu města, které se nachází v severozápadní Sýrii a které kontrolují povstalci podporovaní Tureckem. Turecká státní agentura Anadolu uvedla, že v „teroristickém bombovém útoku“ u hranice přišlo o život 12 civilistů.

  • Provoz na trati mezi Berounem a Zdicemi stojí

    Provoz na železniční trati mezi Berounem a Zdicemi je zastaven, vlak kvůli chybě strojvedoucího strhl v opravovaném úseku trakční vedení. Oprava může trvat podle předběžných informací až do 22:00, řekla ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová. Jde o vytíženou část trati, kudy jezdí vlaky například ve směru na Plzeň a Mnichov.

  • 49 tisíc lidí ve stávce. Lidé řekli automobilce dost

    Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 tisíc zaměstnanců v USA vstoupí v neděli před půlnocí do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka bude prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007. Stávka podle agentury AP zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.