Hlavní obsah

Elon Musk přiznal finanční problémy Tesly. Kvůli modelu 3 byla pár týdnů od bankrotu

Tesla po představení elektromobilu Model 3 málem zkrachovala. (Video: Karolína Štuková, Youtube.com)

 

Reklama

27. 11. 2018 11:35

Těžkopádný start výroby elektromobilu Model 3 přivedl americkou automobilku Tesla až na pokraj krachu.

Článek

Průkopník výroby elektromobilů už má ale to nejhorší za sebou, řekl šéf a zakladatel firmy Elon Musk webu Axios. Tesla podle Muska přicházela o peníze „jako divá“. Od definitivního konce ji dělilo jen pár týdnů a řešit výrobní problémy bylo nesmírně obtížné.

Tesla má ambici proniknout s finančně dostupným Modelem 3 z luxusního segmentu na masový trh elektromobilů. Spuštění jeho výroby nicméně provázely problémy. Vytyčené ambiciózní výrobní cíle byla automobilka nucena stále oddalovat a nakonec se jí je podařilo splnit jen za cenu enormních nákladů.

Nyní se ale zdá, že jí riskantní sázka vyšla. Po měsících, které Musk popisoval jako „výrobní peklo“, se Tesle podařilo vykázat ve třetím čtvrtletí poprvé po dvou letech zisk.

Musk udělal nutný krok, v čele správní rady Tesly jej nahradí žena

Tesla sníží cenu svých aut v Číně až o čtvrtinu, dopady celní války bere na sebe

„Člověk by nikdy neměl být sám se sebou spokojený, takže musíme dál tvrdě pracovat – ale myslím, že to nejhorší už jsme překonali,“ svěřil se Musk začátkem listopadu v podcastu technologického blogu Recode.

Vůz Model 3 byl v letošním prvním pololetí nejprodávanějším na trhu luxusních aut. Před druhým, automobilem Mercedes C, měl zhruba dvojnásobný náskok. Ve třetím kvartálu Tesla zvýšila tempo výroby a počet hodin potřebných k montáži Modelu 3 se snížil o více než 30 procent. Automobilka těchto vozů smontovala 53 239, a jen nepatrně tak zaostala za kýženým cílem vyrábět jich 5 000 týdně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované