Hlavní obsah

Erdogan navštívil Ukrajinu. Odsoudil anexi Krymu a střety v Sýrii

Foto: Profimedia.cz

Turecký prezident.

Reklama

3. 2. 2020 21:06
aktualizováno • 3. 2. 2020 22:33

Tureckému vládci se nelíbí, že se syrské jednotky s podporou Ruska střetávají s tureckými vojáky. Anexe Krymu je pak podle něj nelegitimní.

Článek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí při návštěvě Kyjeva odsoudil ruskou anexi Krymu v roce 2014. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému rovněž slíbil, že Turecko pomůže postavit domy pro 500 rodin krymských Tatarů, kteří z poloostrova po jeho zabrání Ruskem odešli.

„Turecko neuznává nelegitimní anexi Krymu… Turecko podporuje územní integritu Ukrajiny,“ řekl Erdogan po jednání se Zelenským.

Ukrajinský prezident podle svých slov doufá, že Ankara pomůže Ukrajině osvobodit krymské Tatary, které Rusko na Krymu zadržuje kvůli podezření ze spolupráce s islamistickými skupinami. Tato obvinění však vyvrátili bojovníci za lidská práva, poznamenala agentura AP.

Erdogan během konference v Kyjevě rovněž vyzval Moskvu, aby „dostála svým závazkům“ v syrské provincii Idlib. Syrská armáda, která má podporu Ruska, se tam v pondělí dostala do přestřelky s tureckými jednotkami. Při střetech zemřelo nejméně šest tureckých a více než tři desítky syrských vojáků.

Syrské jednotky od loňska bojují o Idlib, který je poslední provincií, jejíž většinu ovládají skupiny islámských radikálů. V posledních týdnech boje zesílily a účastní se jich jako spojenec Damašku i ruská armáda. Ankara naopak podporuje některé povstalecké skupiny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované