Hlavní obsah

Experti varují před roboty-zabijáky, mohli by způsobit revoluci ve válčení

Experti varují před nebezpečnými „roboty-zabijáky“.

 

Reklama

22. 8. 2017 4:02

Více než sto technologických expertů apeluje na OSN, aby zakázala vývoj nebezpečných robotů.

Článek

Celkem 116 expertů na vyspělé technologie, včetně miliardáře a šéfa společnosti Tesla Elona Muska, vyzvalo v dopise OSN, aby zakázala vývoj takzvaných „robotů-zabijáků“. Experti na umělou inteligenci varují před třetí revolucí ve válčení a uvádějí, že smrtelná autonomní technologie představuje Pandořinu skřínku. Důležité je podle nich jednat včas a užití umělé inteligence při obsluhování zbraní zakázat.

„Až takové metody budou vyvinuty, rozsah možných ozbrojených konfliktů se výrazně rozšíří a rychlost, s níž se takové incidenty budou moci odehrát, zcela přesáhne lidské chápání,“ uvádějí experti. „Mohou to být nástroje teroru, zbraně, které tyrani a teroristé použijí proti nevinným lidem,“ píše se dále.

Podle expertů není moc času a se zahájením diskuse není radno otálet, protože až se pověstná Pandořina skříňka otevře, bude těžké ji znovu zavřít.

Spojení umělé inteligence a zbraní experti označují za nemorální. Žádají proto OSN, aby byl tento typ zbraní zakázán prostřednictvím Úmluvy OSN o zákazu nebo omezení použití určitých druhů konvenčních zbraní (CCW).

Kromě Muska dopis podepsal i spoluzakladatel společnosti DeepMind Technologies Mustafa Suleyman. Firma se věnuje umělé inteligenci a koupila ji společnost Google.

Jednání OSN o moderních autonomních zbraních, které se mělo uskutečnit v pondělí 21. srpna, bylo odloženo na listopad. V minulosti se o zákazu vývoje takzvaných robotů-zabijáků v rámci OSN už hovořilo.

V roce 2015 více než 1000 vývojářů a vědců napsalo dopis varující před nebezpečím spojeným s touto technologií. Tehdy se pod text podepsali například britský astrofyzik Stephen Hawking, spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak a rovněž Elon Musk.

Takzvaní roboti-zabijáci jsou plně samostatnou zbraní, která je schopna vybrat cíl a zaútočit na něj bez lidského zapojení. Zatím tento typ zbraně neexistuje, ale díky technologickému pokroku se brzy může stát realitou.

Příznivci těchto robotů věří, že současné válečné zákony jsou pro řešení situace dostačující, pokud budou takové zbraně vyvinuty. Naopak odpůrci této technologie věří, že roboti-zabijáci představují hrozbu pro lidstvo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované