Hlavní obsah

Extremistické. Moskevský soud zakázal Navalného fondy

Foto: Profimedia.cz

Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými volbami.

Reklama

9. 6. 22:52

Moskevský soud dnes podle očekávání vyhověl žádosti prokuratury a uznal fondy a štáby spojené s vězněným opozičníkem Alexejem Navalným jako extremistické organizace. S odvoláním na sdělení tiskové služby to oznámila agentura TASS.

Článek

Moskevský soud označil organizace ruského opozičníka Alexeje Navalného za extremistické. Verdiktem vstoupil zároveň v platnost zákaz jejich činnosti.

Podle prokuratury se organizace kolem Navalného zabývají „vytvářením podmínek pro destabilizaci společenské a společensko-politické situace a skutečným cílem jejich činnosti je vytvářet podmínky pro změnu základů ústavního pořádku“. Navíc je prokuratura přesvědčená, že tyto struktury na území Ruské federace realizují činnost zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž aktivity v Rusku už byly označené jako nežádoucí.

Návrh prokuratury se týká Navalného Fondu boje proti korupci (FBK), loni zaregistrovaného Fondu obrany práv občanů (FZPG) a občanského hnutí Štáby Navalného. Tyto fondy ruské úřady opatřily v ruském kontextu hanlivou nálepkou „zahraničního agenta“ kvůli údajnému přijímání peněz ze zahraničí.

Moskevský soud 27. dubna vyšel žalobcům vstříc a omezil činnost fondů předběžným opatřením, jež platilo do dnešního rozhodnutí o návrhu prokuratury. V případě štábů stačilo úřadům k zastavení jejich činnosti pouhé podání žaloby.

Představitelé Fondu boje proti korupci jsou rozhodnuti se proti dnešnímu verdiktu ve stanovené desetidenní lhůtě odvolat. Agentuře TASS to řekla advokátka Valerija Vetoškinová, která zájmy fondu zastupuje.

Na řešení soudu reagoval i sám Navalnyj. „Když je korupce základem státní moci, bojovníci proti korupci jsou extremisté,“ napsal opozičník v instagramovém příspěvku. Celý tento proces podle něj vyvolává posměch. „Není to jedno, jak nám říkají? Od svých cílů neustoupíme. Prosím, zůstaňte s námi,“ objevilo se v jeho dalším příspěvku.

Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými volbami do parlamentu. Ruský prezident 4. června také podepsal zákon, který znemožňuje kandidovat ve volbách členům a sponzorům organizací prohlášených v zemi za extremistické či teroristické. Zákon podle kritiků Kremlu míří právě na spojence vězněného Navalného.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádějí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované