Hlavní obsah

FBI přiznala pochybení. Na střelce z Floridy upozornilo několik lidí a úřad s tím nic neudělal

Někdo z okolí vraha z floridské střední školy upozornil FBI na to, že je nebezpečný. (Video: AP, Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 2. 2018 22:00

Agenti FBI přiznali, že je v lednu někdo upozornil na skutečnost, že devatenáctiletý Nikolas Cruz shromažďuje zbraně. S oznámením nic neudělali. Mladík ve středu zastřelil 17 lidí na své bývalé škole na Floridě.

Článek

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek přiznal pochybení v případě masakru na floridské střední škole. V lednu dostali jeho agenti tip, že vyhozený student Nikolas Cruz shromažďuje zbraně a chce zabíjet lidi. Úřad však nedodržel stanovený postup a neposlal informaci do pobočky v Miami, vyplývá z dnešního prohlášení FBI.

Podle agentury AP federální policii na Cruze upozornil člověk z jeho blízkého okolí, který se obával, že by devatenáctiletý mladík mohl zaútočit ve škole. Popsal jeho nevyzpytatelné změny chování a upozornil na příspěvky na sociálních sítích, kde Cruz hovořil o touze zabíjet.

„Podle zavedených postupů informace poskytnutá volajícím měla být vyhodnocena jako potenciální hrozba na životech. Informace měla být odeslána úřadovně FBI v Miami, kde by byly podniknuty odpovídající vyšetřovací kroky. Zjistili jsme, že tyto postupy nebyly dodrženy,“ uvedl dnes úřad.

Cruz ve středu postřílel na střední škole ve městě Parkland 17 lidí, většinou dětí.

FBI dostala jiné avízo spojené s mladíkem již loni. V textovém příspěvku k videu zveřejněném na internetu Cruz pod svým jménem prohlašoval, že bude „profesionálním školním střelcem“. Pracovníci úřadu ho však nedokázali vypátrat a upozornění odložili.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované