Hlavní obsah

Fiktivní mluvčí Michala Haška se vrací. Žalobce zajímá její konkurz

Foto: 1 / iDNES.cz / Profimedia, Profimedia.cz

Žalobci se zajímají o konkurz, v němž se řeší dluhy Jany Mrencové.

Reklama

30. 1. 15:00

Jana Mrencová si před časem půjčila od finančníka Pavola Krúpy. Teď už přes tři roky řeší Krajský soud v Plzni v jejím případu insolvenční řízení.

Článek

Žalobci se začali zajímat o průběh konkurzu, v němž se řeší dluhy Jany Mrencové. Proslula zejména tím, že pod jménem Lucie Proutníková dělala několik let fiktivní mluvčí bývalému jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi.

Její závazky, které podle ohlášení věřitelů narostly až na více než 18 milionů korun, zkoumá už od října 2017 plzeňský krajský soud. Případ se neustále protahuje mimo jiné kvůli tomu, že se Jana Mrencová ze zdravotních důvodů opakovaně z jednání u soudu omlouvala.

Teď se však o její konkurz začalo zajímat také Krajské státní zastupitelství v Plzni. Podle zdejší žalobkyně Drahomíry Lorencové je důvodem zejména to, aby v tomto řízení byl dostatečně hájen veřejný zájem a aby soud rozhodl správně.

„Úkolem Krajského státního zastupitelství v Plzni je zejména přispět k tomu, aby soud rozhodoval na základě dostatečně objasněného skutkového stavu a současně aby byl v insolvenčním řízení náležitě hájen veřejný zájem společnosti,“ uvedla Lorencová.

Případy, kdy se státní zastupitelství o nějaký konkurz zajímá, jsou spíše výjimečné. žalobci tento postup zvolili, když se například vypořádávaly dluhy po rumburské nemocnici. Žalobcům tento krok umožňuje zahájit stíhání v případě, když zjistí, že došlo k porušení zákona. A mohou díky tomu rovněž proti rozhodnutí soudu podat odvolání nebo dokonce i dovolání.

Podle podaných přihlášek v konkurzu Jana Mrencová dluží 12,7 milionu slovenskému finančníkovi Pavolu Krúpovi. Dalších 5,3 milionu pak slovenské společnosti Vexelberg, jíž Krúpa dluh Mrencové postoupil.

„Insolvenční správce popřel prakticky všechny přihlášené pohledávky v celkové výši přesahující částku 18 milionů korun,“ podotkla žalobkyně Lorencová.

Soud jednání znovu odročil

Poslední z řady omluvenek ze soudního jednání poslala Jana Mrencová minulý týden.

„Vzhledem k mému zdravotnímu stavu je pro mne přímo hazardem zúčastnit se případně jakéhokoli jednání za přítomnosti dalších osob,“ uvedla.

Soud vyhověl, jednání odročil na březen, avšak Janu Mrencovou vyzval, aby omluvu soudu doložila svojí lékařskou zprávou.

Mrencová se k aktuálnímu posunu v případu nevyjádřila. Pavol Krúpa jen uvedl, že tento krok - kdy se o případ zajímá státní zastupitelství - nemůže komentovat.

V květnu roku 2018 při výslechu na policii Mrencová uvedla, že si se svým druhem Milošem Skácelem peníze od Pavola Krúpy půjčila a do konce roku 2016 - jak se dohodli - mu je nevrátili.

Ve svém prohlášení pro soud pak tvrdila, že její dluh vůči Krúpovi není vykonatelný. „Jedná se o spornou pohledávku,“ napsala Mrencová soudu.

Krúpa je slovenský finančník, který dlouhodobě působí i v České republice. Před lety zase byl mezi sponzory hnutí ANO a prezidenta Miloše Zemana.

Mrencová se v politice pohybuje už od 90. let. Na komunikaci si ji najímali ministři vlády Miloše Zemana v roce 1998, pracovala také téměř pro všechny politické strany – od ČSSD, KSČM přes některé členy ODS až po Věci veřejné.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované