Hlavní obsah

Filmový projekt Dubček režiséra Zafranoviče se mění na seriál

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 10. 2020 18:55

Filmový projekt s názvem Dubček - lidská tvář s podtitulem Svobodu, nebo smrt tvůrci změnili na desetidílný televizní seriál. Scénář prvních pěti částí je již hotový. Práce na projektu by měly být hotové do roku 2024.

Článek

ČTK o tom informoval slovenský producent filmu Andrej Antonio Leca.

Seriál by měl natočit chorvatský režisér Lordan Zafranović podle scénáře Karla Hlávky. „Na našich setkáních jsme se shodli, že většina světové filmové produkce se v souvislosti s pandemií v roce 2020 zabrzdila a premiéry se často posouvají do on-line formy. Od vynálezu kinematografu jsou asi poprvé kina v existenčním ohrožení a nikdo netuší, jaká je jejich budoucnost,“ vysvětlil důvod změny Leca.

Rozpočtem přibližně 20 milionů eur, tedy více než 500 milionů korun, se může film o Dubčekovi zařadit mezi nejdražší díla slovenské kinematografie.

„Hlavní scenárista Hlávka ve spolupráci se Zafranovičem pokračuje i tento rok v náročné práci na scénáři a já jako producent a autor projektu jednám s potencionálními investory, se sponzory, státními představiteli a účastním se mnohých odborných setkání,“ uvedl Leca.

Tvůrci před časem neuspěli s žádostí o podporu u Audiovizuálního fondu SR (AVF). Zamítnutí žádosti o finanční dotaci AVF odůvodnil například tím, že projekt je přehnaně ambiciózní, chybí mu jasné téma a zasahuje příliš široké historické období na to, aby mohlo být zpracováno v časovém rámci celovečerního filmu.

Hlavní postavu pražského jara 1968 Dubčeka by měl ztvárnit ruský herec Oleg Menšikov, kterého proslavila zejména spolupráce s režisérem Nikitou Michalkovem. Nejvyššího představitele Sovětského svazu Leonida Brežněva by měl ve filmu hrát francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu.

Chorvatský režisér jugoslávského původu Zafranović je představitelem tzv. černé vlny jugoslávského filmu. Studoval na pražské FAMU, kde v roce 1971 promoval jako absolvent režie ve třídě Elmara Klose. Nejznámějším dílem Zafranoviće je válečná trilogie reflektující život v bývalé Jugoslávii za druhé světové války. Její první díl, Okupace ve 26 obrazech, byl oceněn Velkou Zlatou arénou na letním filmovém festivalu v Pule a dalšími 22 cenami na světových festivalech. Příběh vyprávějící osudy dvou mladých mužů v okupovaném Dubrovníku se dočkal i dvou volných pokračování - Pád Itálie a Večerní zvony.

Československý politik slovenské národnosti Dubček byl hlavní osobností pražského jara 1968. Jako předseda Federálního shromáždění však podepsal 22. srpna 1969 takzvaný „pendrekový zákon“, který umožnil brutální perzekuci demonstrantů po 21. srpnu 1969.

Film s názvem Dubček natočil předloni slovenský režisér Ladislav Halama, titulní roli v něm ztvárnil Adrian Jastraban.

Reklama

Doporučované