Hlavní obsah

Finanční ředitelku firmy Huawei zadržela kanadská policie, o její vydání usilují Spojené státy

Finanční ředitelka firmy Huawei byla zadržena v Kanadě, o její vydání usiluje USA. (Video: Šimon Felenda, Reuters)

 

Reklama

6. 12. 2018 6:39

Ředitelku druhého největšího prodejce chytrých mobilních telefonů Huawei zadržela kanadská policie. Ředitelku Meng Wan-čou zatkli ve Vancouveru. O její vydání usilují Spojené státy. Čínské velvyslanectví v Kanadě proti jejímu zadržení protestuje.

Článek

Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies, která je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Oznámil to ve středu list The Globe and Mail. Meng Wan-čou (známá jako Sabrina nebo Cathy Mengová) byla zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě země, o její vydání usilují Spojené státy.

Jednačtyřicetiletá Mengová je podle agentury AP rovněž místopředsedkyní správní rady Huawei a dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, za jehož budoucí nástupkyni bývá označována. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem.

Čínské velvyslanectví v Kanadě proti zadržení Mengové ostře protestovalo a vyzvalo k jejímu okamžitému propuštění. Firma Huawei vydala prohlášení, že si žádného provinění Mengové není vědoma.

List The Wall Street Journal už v roce 2016 napsal, že Washington zkoumá podezření, že firma Huawei dodává do Íránu a některých dalších zemí zboží americké výroby, které podléhá sankčnímu režimu.

Skupina amerických kongresmanů před dvěma měsíci zaslala kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi dopis, v němž žádají, aby zabránil využívání produktů firmy Huawei v kanadských bezdrátových sítích. Senátoři Marco Rubio a Mark Warner vyslovili podezření, že čínská vláda může výrobky firmy využívat ke špionáži a vměšování.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované