Hlavní obsah

Firma, která pracovala na Trumpově kampani, získala data z 50 milionů profilů. Facebook s ní ukončil spolupráci

Při Trumpově kampani mělo dojít k útoku na soukromí uživatelů Facebooku. (Video: AP, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 3. 2018 22:30

O zneužívání dat pro potřeby předvolební kampaně promluvil zaměstnanec firmy Cambridge Analytica. Ta na svých webových stránkách uvádí, že Trumpovi pomohla vyhrát souboj o Bílý dům.

Článek

Britská firma Cambridge Analytica využívala privátní informace z víc než 50 milionů facebookových účtů při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016. Oznámil to list The New York Times. Podle expertů jde o jeden z největších útoků na soukromí uživatelů Facebooku.

Společnost podle agentury Reuters v roce 2014 vyvíjela počítačový program, který měl pomoci předpovědět preference voličů a ovlivnit jejich rozhodování. Firma přitom čerpala z privátních dat bez povolení uživatelů. Systém měl utvářet profil voličů a podle něj řídit distribuci personalizované politické reklamy.

Napadeny a zneužity byly podle The New York Times facebookové profily třetiny severoamerických uživatelů této sítě, což je zhruba čtvrtina Američanů s volebním právem. Projekt novinářům prozradil zaměstnanec Cambridge Analytica Christopher Wylie. „Využili jsme Facebooku ke zpracování milionů uživatelských profilů. A vyvinuli jsme modely s využitím dat, podle nichž bylo možné zacílit. To byl základ fungování celé firmy,” prohlásil Wylie.

Společnost Facebook oznámila, že s firmou Cambridge Analytica ukončila spolupráci. Samotná firma na webu uvedla, že volebnímu štábu Donalda Trumpa poskytla poradenské služby, „které mu pomohly vyhrát souboj o Bílý dům“. Generální prokurátorka amerického státu Massachusetts Maura Healeyová podle agentury AP zahájila vyšetřování společnosti Cambridge Analytica i sociální sítě Facebook.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované