Hlavní obsah

Firmy v ČR se chystají do čtyř let investovat 117 miliard do udržitelnosti

Foto: Shutterstock.com

Stovky firem chtějí při svých investicích zohlednit vliv na přírodu. Ilustrační foto.

Reklama

18. 11. 2021 16:15

Firmy v Česku plánují do roku 2025 investovat přes sto miliard korun do životního prostředí a společenské odpovědnosti (ESG). Jako důležité označila tato opatření téměř polovina firem a jen 15 procent je považuje za okrajové.

Článek

Ačkoliv pouze čtvrtina firem má plán, jak dosáhnout uhlíkové neutrality, 65 procent z nich chce v následujících pěti letech při svém investičním rozhodování zohlednit kritéria v ESG. Vyplývá to ze zprávy banky HSBC, která se zakládá na datech z průzkumu Ipsos mezi třemi sty vedoucími pracovníky ve firmách s více než 50 zaměstnanci

Firmy podle ní plánují do roku 2025 v průměru investovat 27 milionů korun do ESG, což na českém trhu dohromady činí přes 117 miliard Kč. Nějakou z forem udržitelného financování již využilo 37 procent podniků a čtyři z deseti to mají v úmyslu. Ačkoliv tři čtvrtiny firem tento pojem znají alespoň podle jména, 24 procent o něm zatím neví. Překvapivě i mezi velkými podniky je neznalost termínu poměrně vysoká.

Jako důležité označila ESG téměř polovina firem (46 procent) a 15 procent vnímá téma jako nedůležité. Význam přisuzuje tématu většina mezinárodních firem (52 procent) a podniků nad 500 zaměstnanců (56 procent). Mezi nejčastější důvody zájmu patří starost o životní prostředí a společnost (60 procent) a splnění regulatorních požadavků a očekávání (46 procent). Čtvrtina firem pak uvedla, že díky ESG očekává vyšší výnosnost.

Mezi hlavní oblasti pro investice do ESG patří v Česku bezemisní energie (48 procent), lepší vodohospodářská infrastruktura (42 procent) a elektrifikace dopravy (33 procent). Pokud jde o vlastní firemní ESG priority, firmy se zaměřují především na spotřebu elektřiny (60 procent), recyklaci (56 procent) a spotřebu vody (43 procent), a to na úkor sociálních a správních aspektů ESG a dlouhodoběji orientovaných cílů.

Pandemie koronaviru zapříčinila i vyšší zájem o ESG. Na 22 procent respondentů uvedlo, že jsou nyní tématu otevřenější. Zároveň si ale celé tři čtvrtiny z nich myslí, že regulace ESG v Česku zesílí. Zatímco 65 procent jich vnímá zohlednění těchto kritérií ve svém provozu a u svých produktů jako finanční zátěž, 62 procent předpokládá, že tím získají výhodu před svými konkurenty.

Většina firem pak cítí, že se o ESG zajímá veřejnost (63 procent), jejich zaměstnanci (52 procent) i investoři (50 procent). Podniky se zatím neobávají negativního dopadu na financování ze stran bank, když nezohlední ESG ve svém podnikání.

„Tento průzkum přináší zatím nejaktuálnější informace o povědomí, názorech a vnímání ESG a udržitelného financování mezi firmami v ČR. Je povzbudivé, že místní podniky berou udržitelnost jako prioritu, zároveň má ale český trh před sebou ještě dlouhou cestu, než dokáže naplno využít potenciálu ESG,“ uvedl generální ředitel HSBC v ČR Richard Keery.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované