Hlavní obsah

Fotku komety nad Tatrami zveřejní NASA i BBC. Autory jsou Čech a Slovák

Foto: Petr Horálek a Tomáš Slovinský

Kometa Neowise, jak ji zachytili český a slovenský fotograf.

Reklama

2. 11. 2020 6:53

Zveřejnění na webu sponzorovaném americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír i v magazínu britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC se dočká unikátní fotografie komety Neowise od autorů z Česka a Slovenska.

Článek

Společný snímek českého fotografa a astronoma Petra Horálka a slovenského fotografa Tomáše Slovinského spojuje v jedné mozaice kometu v různých polohách z několika koutů světa. Mozaiku doplňuje panoráma pohoří Vysoké Tatry, nad které autoři kometu symbolicky umístili.

Snímek Proměny komety Neowise v pondělí zveřejní web Earth Science Picture of the Day, za kterým stojí bývalý dlouholetý pracovník NASA Jim Foster. Web každý den zveřejňuje jeden snímek, který zobrazuje mimořádné či zajímavé děje či scenerie na planetě Zemi. V listopadu se fotografie rovněž objeví ve výběru Astrophotography Gallery v britském časopise o astronomii BBC Sky at Night.

Neowise byla podle Horálka letos v létě nejlépe pozorovatelnou kometou na severní polokouli od roku 1997, kdy zazářila vlasatice Hale-Bopp. Snímek Horálka a Slovinského ukazuje na jedné fotografii postupný vývoj jasnosti a ohonů komety. Oba autoři kvůli vzniku mozaiky fotografovali kometu od počátku její viditelnosti 9. července až po její zeslábnutí na večerní obloze 2. srpna. Podobu komety zaznamenali na různých místech v Česku, Polsku, na Slovensku a také na Krétě.

„Neboť poloha komety se vůči hvězdám na nebi při pozorování v jeden okamžik z různých míst na Zemi nijak nelišila, bylo nakonec možné nasnímané obrazy komety matematicky vložit do jedné oblohové mozaiky, a ukázat tak vývoj komety pro každý druhý den,“ popsal vznik snímku Horálek. Složený snímek různých podob komety Neowise pak autoři umístili do snímku noční oblohy nad Vysokými Tatrami, aby připomněli historii československé astronomie.

Risk s medvědy

„Přímo tam – na Lomnickém štítu, Skalnatém plese a také ve Staré Lesné pod Tatrami – dosáhli Čechoslováci v poválečném období velkých úspěchů, mj. právě v oblasti objevů komet,“ uvedl Horálek. Na zachycení masivu s noční oblohou ve správné konstelaci měl Slovinský, který Tatry pro mozaiku fotil, časové okno jen půl hodiny. „Tomáš nejenže musel absolvovat náročnou túru s vidinou nejistého počasí v inkriminovaném fotografickém okně, ale riskoval svůj holý život, neboť oblast je známa pro výskyt nebezpečných hnědých medvědů,“ doplnil Horálek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované