Hlavní obsah

Fotograf zachytil bolest a vzpomínky těch, kteří přežili holokaust

13. 10. 14:50

Výstava fotografií Pavla Diase v pražském Domě U Černé Matky Boží nazvaná Torzo – Vzpomínky pro budoucnost připomene 80. výročí zahájení židovských transportů z českých zemí.

Reklama

Článek

Letos v dubnu ve věku 82 let zesnulý Pavel Dias, jehož dědeček přežil pobyt v koncentračním táboře a část jeho rodiny zde zahynula, více než 30 let dokumentoval místa, kde stály koncentrační tábory. Navštěvoval vzpomínkové akce v ghettech, vyhlazovacích táborech i původních budovách lágrů, zachycoval návraty přeživších na místa pamětí. Ti následně předávali svědectví svým potomkům, čímž Dias v čase zdokumentoval i zásadní proměnu kultury připomínání.

Výstavu tvoří nad sto fotografií, které kurátor Lukáš Bártl po dobu několika měsíců vybíral z více než pěti tisíc Diasových snímků. Mnohé dosud nebyly zveřejněny.

+8

„Expozice třicetiletého svědectví návratů na stigmatizovaná místa je vzpomínkou na nedávno zesnulého fotografa a také zamyšlením nad současným pohledem na odkaz, se kterým pracujeme. Výstava vzdává hold dílu Pavla Diase, ctí jeho pohled na fotografii a zároveň představuje současný kurátorský výběr z více než pěti tisíc fotografií, přičemž většina z nich nebyla dosud veřejně prezentována,“ uvedl autor konceptu, námětu a scénáře výstavy Pavel Štingl.

Pavel Dias (1938–2021)

  • Je autorem obsáhlého díla v oblasti dokumentární a reportážní fotografie, které jsou i přes svou dokumentární či novinářskou podstatu hlavně nadčasovým zachycením lidského života.
  • Ve své tvorbě byl silně ovlivněn humanistickým dokumentem a výstavou The Family of Man.
  • Pavel Dias se narodil 9. prosince 1938 v Brně.
  • V 50. letech vystudoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně obor fotografie, při studiu spolupracoval s filmovým studiem ve Zlíně a pomáhal při vzniku filmu Vynález zkázy režiséra Karla Zemana. Pracoval jako fotograf v barrandovských filmových ateliérech, v roce 1964 dokončil studium fotografie na FAMU.
  • Od konce 50. let svými fotografiemi přispíval do různých časopisů, především do Mladého světa, spolupracoval s filmem, fotografoval koně a dostihy, věnoval se reklamní fotografii. Od roku 1989 učil 20 let na FAMU, v letech 2005 až 2018 také vyučoval fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Velkým tématem jeho tvorby byla dokumentace míst, kde stály koncentrační tábory.

Výstava Torzo – Vzpomínky pro budoucnost, jež mimo jiné také připomíná 80. výročí zahájení transportů, se pro veřejnost otevře v Domě U Černé Matky Boží tuto středu a potrvá do 28. listopadu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované