Hlavní obsah

Guatemalská armáda zadržela potratovou loď Žen na vlnách

Nizozemské aktivistky v Guatemale zastavila armáda.

 

Reklama

24. 2. 2017 10:46

Nizozemská nezisková organizace chtěla guatemalským ženám umožnit ukončení těhotenství. Tamní zákony ale interrupce zakazují.

Článek

Guatemalská armáda zadržela loď patřící nizozemské neziskové organizaci Ženy na vlnách (WoW). Tento týden zakotvila v přístavu Puerto San José a Guatemalkám nabízí zdarma potratové pilulky, jsou-li těhotné méně než deset týdnů. Aby organizace obešla tamní zákony a vyhnula se postihu, odváží těhotné ženy do mezinárodních vod.

Interrupce jsou v Guatemale zakázané, přerušit těhotenství lze pouze v případě, že je ohrožen život matky.

Ženy zákaz obcházejí tím, že podstupují zákroky načerno - ročně se jich v zemi, která má zhruba 15 milionů obyvatel, uskuteční na 65 000. Interrupce se často provádějí za nevyhovujících hygienických a zdravotnických podmínek. Jsou třetí nejčastější příčinou smrtí žen.

WoW svou výpravu do Latinské Ameriky zdůvodňuje kromě zdůraznění práv žen rozhodovat o svém osudu i řáděním viru zika, který v oblasti způsobuje vážné zdravotní defekty u novorozenců.

Loď WoW v minulosti kotvila u mnoha zemí včetně Irska, Polska, Portugalska nebo Španělska. Často proti její přítomnosti protestovaly skupiny odmítající potraty. I v Guatemale se aktivistky setkaly s odporem, lidé na ně pokřikovali, ať se vrátí zabíjet děti do Nizozemska.

V roce 2012 vyvolala organizace Ženy na vlnách ještě větší pozdvižení, když se její loď přiblížila k Maroku, první muslimské zemi v její kampani. Maroko použilo dokonce námořnictvo, aby plavidlu zabránilo vplout do jeho přístavu.

Reklama

Související témata:

Doporučované