Hlavní obsah

Hacker prolomil Trumpův Twitter. Heslo bylo „maga2020“

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

22. 10. 2020 20:38

Nizozemský etický hacker se dokázal přihlásit na twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Aktivní uživatel sítě Trump měl extrémně slabé a snadno uhodnutelné heslo, podle hackera navíc neaplikoval dvoufázové ověření.

Článek

Výzkumník Victor Gevers získal přístup k Trumpovým osobním zprávám, mohl jeho jménem zveřejňovat tweety i měnit jeho profil. Na důkaz Gevers pořídil snímky obrazovky, které sdílel s nizozemským měsíčníkem Vrij Nederland. Nizozemští bezpečnostní experti považují Geversova tvrzení za věrohodná.

„Očekával jsem, že mne po čtyřech neúspěšných pokusech zablokují. Nebo mne alespoň požádají o poskytnutí dalších informací,“ uvedl Gevers. Nic z toho se ale nestalo. Gevers uspěl na pátý pokus, kdy se pokusil přihlásit heslem „maga2020“ (zkratka pro Trumpovo volební heslo Make America Great Again - pozn. red.).

U Trumpova účtu na Twitteru podle Geverse nebylo zavedeno dvoufázové ověření, účet však podle něj má zabezpečení vlastní. To by podle webu Vrij Nederland vysvětlovalo, proč se Trumpovu účtu vyhli hackeři v červenci 2020, kteří prolomili ochranu např. u účtů bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, Elona Muska nebo demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena.

Holanďan po prolomení bezpečnosti účtu varoval Trumpa i americké bezpečnostní služby. Skrz sociální síť Twitter se pokusil zkontaktovat Trumpa, jeho volební tým i rodinu. Ve veřejných příspěvcích psal, že Trumpův účet není zabezpečený a označoval v nich účty Bílého domu nebo amerických tajných služeb FBI a CIA. Po několika dnech byl v Nizozemsku americkou tajnou službou kontaktován. Agentura zprávu vzala vážně, uvádí web De Volkskrant. Trumpův twitterový účet měl v tu dobu být více zabezpečen.

Bezpečnostního pracovníka společnosti Secura Matthijse Koota rovněž překvapilo, jak snadno Gevers dokázal převzít Trumpův účet. „Stručně řečeno, lidé, kteří v roce 2020 stále ignorují základní rady v oblasti online bezpečnosti, představují potenciální nebezpečí pro sebe i pro své okolí,“ uvedl Koot.

Není to poprvé, co se nizozemským hackerům podařilo převzít twitterový účet Donalda Trumpa. Poprvé to bylo před čtyřmi lety, těsně před volbami v roce 2016. Třem hackerům se tehdy podařilo získat Trumpovo heslo a přístup k jeho účtu, včetně Geverse. Tehdy měl Trump mít účet zabezpečený heslem „yourefired“ („máš padáka“ - pozn. red.). „To, že se nám to podaří znovu, jsme neplánovali,“ uvedl Gevers. Důvodem dalšího pokusu o hacknutí Trumpova účtu byly zprávy v USA o Hunterovi Bidenovi.

V nedávné době se hackeři podporovaní zahraničními vládami snažili proniknout do e-mailových schránek spojených s volebními štáby amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rivala Joea Bidena. Hackeři se údajně pokoušeli do účtů proniknout pomocí tzv. phishingu, což je označení pro snahu podvodně vymámit z uživatele určité služby jeho přístupové údaje. Shane Huntley, který vede oddělení Googlu monitorující kybernetické hrozby, nicméně uvedl, že jeho tým neregistruje „žádné známky narušení“ té či oné kampaně.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované