Hlavní obsah

Harry Potter v češtině tu je už 20 let. Takhle to oslavila britská ambasáda

Jak Brit vysloví slovo Brumbál, Vrba mlátička nebo smrtijed? (Video: Twitter/British Embassy Prague)

28. 2. 20:27

Od doby, kdy bratři Vladimír a Pavel Medek přeložili z angličtiny první díl z knižní ságy J. K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců, uběhlo už 20 let. Britská ambasáda v Praze výročí oslavila vtipným videem.

Článek

Vrba mlátička, mozkomor, smrtijed, to všechno jsou produkty kreativní dvojice překladatelů bratrů Medkových. Český překlad je díky nim jeden z mála na světě, kde se například pro označení kouzelnické školy nepoužívá původní anglické slovo Hogwarts, nýbrž Bradavice a místo označení pro oblíbenou kouzelnickou hru quidditch, se používá famfrpál.

Britové z ambasády v Praze na Twitteru sdíleli video, kde připomínají výročí vtipnými pokusy vyslovit česká slova.

Velvyslanec Spojeného království Nicholas Archer ve videu vzdal hold dílu a památce Vladimíra Medka i jeho zesnulého bratra Pavla.

„Ačkoliv byl Harry Potter přeložen do 75 světových jazyků, ten český je opravdu výjimečný díky představivosti bratrů Medkových a způsobu, jakým přeložili všechna neobvyklá jména,“ říká Archer ve videu. „Vladimírovi a jeho bratru Pavlovi, který bohužel před pěti lety zemřel, dlužíme velký dík“.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené