Hlavní obsah

Hasiči stavěli hráze a hradby z pytlů. Kvůli vydatnému dešti stoupaly hladiny řek

Foto: HZS Olomouckého kraje

Včerejší snímek z podvečerního Jesenicka.

Reklama

1. 9. 2020 20:15

Na Jesenicku kvůli vydatnému dešti začaly stoupat hladiny vodních toků. Na Černém potoce ve Velké Kraši večer platil druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost. Ve středu ráno se už situace uklidnila.

Článek

Situace na řekách, které v úterý na několika místech zvedl trvalý a vydatný déšť, se přes noc uklidnila. Druhý povodňový stupeň platil ráno už jen na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Na několika dalších místech zůstávají řeky na nejnižším, prvním stupni povodňové aktivity, například Svratka na stanici Dalečín, Jihlava v Ptáčově nebo Chrudimka v Přemilově.

Nejvíc pršelo v Jeseníkách. Dnes meteorologové očekávají už jen ojedinělé přeháňky, většina zasažených toků kulminovala, a hladiny řek tak budou dále pozvolna klesat.

Foto: HZS Olomouckého kraje

V Písečné voda z polí rovněž ohrožovala domácnosti, hasiči i zde budovali hráze z pytlů s pískem.

Varování před záplavami platí v několika regionech Vysočiny, východních Čech, jižní Moravy a Olomouckého kraje do dnešního poledne. „Ke vzestupům bude ještě docházet, vlivem dotoku, zejména na dolní Sázavě, dolní Dyji, středním a dolním Labi, střední a dolní Moravě, nejčastěji již bez dosažení prvního stupně povodňové aktivity,“ informovala ráno povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V úterý večer vystoupal na druhý povodňový stupeň Černý potok ve Velké Kraši na Jesenicku, Novohradka v Luži a v Úhřeticích i Svratka v Borovnici. Na dalších místech na Svratce, Jihlavě, Chrudimce, Šlapance, Divoké Orlici, Ropičance, Vsetínské Bečvě, Bystřičce, Vidnávce a Bělé platila bdělost. Během večera a noci zvednuté hladiny na většině stanic postupně klesaly.

Hydrologové ráno uvedli, že za posledních zhruba 30 hodin nejvíc pršelo na Českomoravské vrchovině, v Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na severním návětří Krkonoš. Nejčastěji spadlo v těchto oblastech 20 až 50 milimetrů srážek, na severním návětří Jeseníků napršelo 50 až 90 litrů vody na metr čtvereční. „Ve druhé polovině noci na dnešek a dnes k ránu už srážky většinou slábly, případně ustávaly a nyní doznívají ještě v oblasti Beskyd,“ dodal ČHMÚ.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Ve Staré Červené Vodě se voda přelila u právě rekonstruovaného mostu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované