Hlavní obsah

Hasiči v Ostravě naložili 500 kyslíkových lahví, které Česko daruje Indii

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

30. 4. 20:23

Hasiči dnes v Ostravě naložili 500 kyslíkových lahví, které Česko daruje Indii kvůli tamní závažné epidemické situaci.

Článek

Lahve vyrobila ostravská společnost Vítkovice Cylinders ze skupiny Cylinders Holding, která je největším evropským výrobcem bezešvých ocelových lahví, řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

„Všechny lahve jsou vybaveny ventily podle indických norem a jsou tedy kompletní. Kyslíkem budou naplněny později. Dodávku jsme připravili v rekordním čase a jsme rádi, že poputuje právě do těžce zkoušené Indie,“ uvedl generální ředitel Vítkovic Cylinders Jiří Brož.

Dar schválila ve čtvrtek vláda. Náklady spojené s nákupem, vysláním a přepravou daru představují celkovou částku šest milionů korun. Smlouvu s Vítkovicemi Cylinders uzavřel stát prostřednictvím Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Zásilka váží devět tun a hasiči ji v pondělí převezou do Vídně, odkud ji Rakousko spolu se svým darem dopraví letecky do Dillí.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček uvedl, že se lahve transportují prázdné i kvůli bezpečnosti při letecké přepravě. „Humanitární pomoc transportujeme běžně, ale kyslíkové lahve, a navíc v takovém množství, vezeme poprvé,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace generálního ředitelství hasičů Rudolf Kramář.

Zásilku zdarma odbavila celní firma Gerlach, která je dlouhodobým partnerem hasičů. „Humanitární pomoc nepodléhá clu, ale i tak musí projít všemi celními procedurami,“ vysvětlil ředitel Gerlachu Luděk Procházka.

Česko do Indie posílá 300 lahví o objemu pět litrů, 121 desetilitrových, 59 jedenáctilitrových a 20 lahví o objemu 15 litrů.

Indie se potýká s velkým nárůstem počtu infikovaných covidem-19 a o pomoc požádala i Evropskou unii. Od začátku pandemie druhá nejlidnatější země světa eviduje 18,7 milionu nákaz koronavirem, což je nejvíce na světě po Spojených státech. V posledních dnech přibývá více než 350.000 nakažených denně, dnes Indie oznámila 386.452 případů za posledních 24 hodin, což je dosud nejvíce. Země s 1,3 miliardy obyvatel ale provádí v přepočtu na obyvatele málo testů a agentura Reuters uvedla, že podle zdravotnických expertů mohou být skutečné přírůstky nakažených pětkrát až desetkrát větší.

Kritická situace je v indických nemocnicích, které nemají prakticky žádná volná lůžka a bojují s nedostatkem kyslíku a léků, přeplněné jsou i márnice a krematoria. V Dillí dnes přistálo první letadlo s americkou pomocí zahrnující kyslíkové láhve, testovací sady či respirátory. Zásilky proudí i z dalších zemí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované