Hlavní obsah

Hokejová NHL ohlásila návrat. Liga začne v lednu a s řadou změn

Foto: Profimedia.cz

I nová sezona NHL bude výrazně ovlivněná pandemií. Co všechno se změní a kdy budeme znát vítěze?

Reklama

21. 12. 2020 15:18

Vedení nejlepší hokejové soutěže světa oznámilo datum začátku nové sezony. Start NHL se kvůli koronaviru posunul až na polovinu ledna. Bude se hrát méně zápasů v základní části. Kvůli omezení cestování dojde i ke změně divizí.

Článek

Trvalo to dlouho, ale nakonec se všichni domluvili. Start soutěže odsouhlasila Rada guvernérů NHL a hráčská unie NHLPA. Obě strany se shodly na odloženém začátku nejlepší hokejové ligy světa od 13. ledna a projednaly i nové složení divizí.

Nová sezona bude, stejně jako ta předchozí, silně ovlivněna pandemií koronaviru. Kvůli vládním restrikcím v USA a Kanadě hledalo vedení soutěže způsob, jak zdravotní riziko omezit na minimum. Došlo tak k přestavění divizí.

Liga bude sice stále rozdělena do čtyř divizí, jejich složení ale bude značně rozdílné. Místo Atlantické, Metropolitní, Centrální a Pacifické by týmy proti sobě měly nastupovat v Severní, Východní, Centrální a Západní. Názvům jednotlivých divizí bude samozřejmě odpovídat i jejich složení. O postup do play-off budou kluby ze stejné divize bojovat jen mezi sebou.

V Severní divizi by měly nastupovat jen kanadské celky. NHL musí ještě dostat povolení od tamních zdravotních úřadů. Severní divize by měla být podle plánů jen sedmičlenná, přičemž do play-off postoupí první čtyři celky. Jednotlivé týmy proti sobě odehrají devět nebo deset vzájemných zápasů. O postup do bojů o Stanleyův pohár si to v Kanadě rozdá Calgary (David Rittich, Dominik Simon), Edmonton, Montreal, Ottawa, Toronto, Vancouver a Winnipeg.

Východní divize už bude složena z osmi týmů, stále ale na postup dosáhnou jen čtyři nejlepší z nich. Oproti Severní (kanadské) divizi týmy ze třech zbývajících skupin proti sobě odehrají jen osm vzájemných zápasů. Celkově tak odehrají jen 56 utkání oproti tradičním 82.

Na východě USA bude o postup do play-off bojovat Boston (Ondřej Kaše, David Krejčí, David Pastrňák, Jakub Zbořil), Buffalo, New Jersey (Pavel Zacha), New York Islanders, New York Rangers (Filip Chytil, Libor Hájek), Philadelphia (Jakub Voráček), Pittsburgh a Washington (Jakub Vrána, Michal Kempný).

Centrální divize, jak již z názvu vypovídá, bude složena z celků ze středu Spojených států amerických, ke kterým se přidá z jihu Tampa Bay (Ondřej Palát, Jan Rutta) a Florida (Radko Gudas). Součástí skupiny bude ještě Carolina (Martin Nečas, Petr Mrázek), Chicago (David Kämpf, Dominik Kubalík), Columbus, Dallas (Radek Faksa), Detroit (Filip Hronek, Filip Zadina) a Nashville.

Západní divize bude složena převážně z celků, které mají své domácí haly logicky na západním pobřeží USA. Součástí divize tak bude Anaheim, Arizona, Los Angeles (Martin Frk), San Jose (Tomáš Hertl, Radim Šimek), St. Louis a Vegas (Tomáš Nosek), ke kterým se přidá ještě Minnesota a Colorado (Pavel Francouz, Martin Kaut).

Do play-off se tak probojuje šestnáct nejlepších týmů. O Stanleyův pohár budou bojovat již klasickým způsobem na čtyři vítězné zápasy. Postupující do play-off budou známí nejpozději 8. května. O novém šampionovi NHL by poté mělo být rozhodnuto v polovině července.

Vedení soutěže v současné chvíli počítá s variantou, kdy všechny týmy odehrají své zápasy v domácích halách. V případě nutnosti je ale NHL připravena vytvořit izolační bublinu a sezonu odehrát na pár neutrálních stadionech.

Příprava na novou sezonu odstartuje již od 31. prosince, kdy mohou začít trénovat týmy, které se nedostaly do odloženého prázdninového play-off minulé sezony. Zbylá mužstva do tréninku naskočí o tři dny později. Specifická bude nová sezona NHL i tím, že týmy mezi sebou nebudou moci odehrát přípravná utkání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované