Hlavní obsah

Holding EPH miliardáře Křetínského oproti loňsku zvýšil tržby

Foto: Seznam Zprávy

EPH miliardáře Křetínského zveřejnil výsledky hospodaření.

Reklama

15. 10. 2020 17:10

EPH miliardáře Daniela Křetínského zveřejnil výsledky svého hospodaření za poslední rok. Provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů činil téměř 60 miliard korun. Konsolidované tržby pak přesáhly čtvrt bilionu.

Článek

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského vykázal za 12 měsíců od začátku července 2019 do konce června 2020 provozní zisk 2,1 miliardy eur, tedy 57,4 miliardy korun, a konsolidované tržby 8,9 miliardy eur, v přepočtu 243,3 miliardy korun.

Firma to ve čtvrtek oznámila na svém webu, meziroční srovnání ale neuvedla. V loňském roce holding EPH vykázal za stejné období zisk EBITDA rovněž 57,4 miliardy korun. V letošním roce ale navýšil konsolidované tržby, které v roce 2019 dosáhly 235,1 miliardy korun. Loňské výsledky označovala sama firma za rekordní.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj v reakci na hospodaření řekl, že výsledky za 12 měsíců se proti těm pouze za pololetí lépe porovnávají se standardním pohledem pro hodnocení fungovaní firem, který je postaven právě na 12měsíční (LTM) bázi.

Holding označil svoje aktuální výsledky za velmi dobré, a to navzdory celosvětové krizi způsobené pandemií koronaviru. Z detailnějších výsledků vyplývá, že tržby skupiny v prvním letošním pololetí meziročně stouply o 9,5 procenta na 4,2 miliardy eur (zhruba 115 miliard korun).

„Globální pokles ekonomické aktivity nepříznivě ovlivnil poptávku po komoditách a jejich ceny, nicméně hospodářské zpomalení mělo na skupinu EPH pouze velmi omezený dopad, a to díky vysokému podílu regulovaných a dlouhodobě kontrahovaných aktiv, jako je například tranzit, distribuce a skladování zemního plynu, distribuce elektrické energie a tepla či výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako je například biomasa,“ uvedl EPH na webu.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25 000 lidí. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Daniel Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií.

EPH tvoří čtyři pilíře, přičemž skupiny EP Infrastructure, EP Power Europe a EP Logistics International sdružují podniky z oblasti infrastruktury, výroby elektrické energie, těžby, logistiky, obchodu s uhlím a obnovitelných zdrojů. Zahrnují přes 70 společností v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Maďarsku, Francii, Polsku a ve Švýcarsku. EP Real Estate zabezpečuje realitní projekty v rámci skupiny.

EPH je mimo jiné vlastníkem německé těžební skupiny Mibrag, holdingu patří také podíly ve firmě Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či ve společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Na začátku září EPH oznámil, že prodává firmu Pražská teplárenská francouzské skupině Veolia. Veolia od holdingu získá také maďarského výrobce tepla Bert.

Křetínský je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Konkurenční polostátní ČEZ loni meziročně zvýšil čistý zisk o 38 procent na 14,5 miliardy korun, provozní zisk EBITDA firmě vzrostl o 21 procent na 60,2 miliardy korun. Tržby ČEZu v loňském roce vzrostly meziročně o 12 procent na 206,2 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované