Hlavní obsah

Hoškův fotbalový glosář: Tottenham se ocitl na prahu krize, protože šéf klubu Levy své sliby neplní

Foto: Profimedia.cz

Daniel Levy stojí uprostřed trojice mužů z vedení Tottenhamu.

Reklama

30. 10. 2018 20:07

„Ještě nikdy jsem v Tottenhamu nebyl tak nešťastný jako právě teď,” pronesl před pár dny trenér londýnských Spurs Mauricio Pochettino. Už dlouho neslyšeli příznivci Kohoutů, kteří argentinského lodivoda zbožňují, něco tak znepokojivého. I oni cítí, že „projekt Tottenham” obnášející výstavbu nového nákladného stadionu se poněkud zadrhl. A může být hůř…

Článek

Čistě výsledkově na tom Tottenham Hotspur po první fázi sezony zase až tak špatně není. Postup do vyřazovací části Ligy mistrů sice zůstal v rovině sci-fi, ale 21 bodů se v prvních 9 kolech Premier League až dosud Spurs nikdy nashromáždit nepodařilo. Ani z pondělní porážky od Manchesteru City na rozbitém trávníku stadionu ve Wembley, na terénu se zbytky loga americké NFL, nad nímž by ohrnovaly nos i české a moravské divizní týmy, asi nemá cenu dělat vědu. I ti největší optimisté ale musejí vidět, že herně Tottenham nepřipomíná klub, který by mohl aspirovat na vítězství v anglické lize. Citizens, Liverpool i Chelsea prostě vypadají kompaktněji a nebezpečněji.

Mauricio Pochettino dovedl severolondýnský klub v posledních 3 ligových sezonách ke třetímu, druhému a zase třetímu místu. S velmi malými finančními zdroji, nahlíženo anglickými měřítky, samozřejmě dal dohromady nejsilnější tým Tottenhamu Hotspur za posledních 30 let. Kostru tvoří vesměs mladí hráči s velkým potenciálem se dál zlepšovat. Od příchodu Argentince na lavičku týmu v květnu 2014 převýšily výdaje Spurs za hráčské transfery výnosy z prodeje o pouhých 29 milionů liber. Pro srovnání Manchester City se za stejné období ocitl v této bilanci v minusu 518 milionů liber. Manchester United navzdory Mourinhovým stížnostem má minus 466 milionů, Arsenal 225 milionů, Chelsea 200 a Liverpool 183 milionů liber. Za málo peněz dodal tým kolem Kanea, Llorise a dalších zatraceně hodně muziky. Podíl argentinského trenéra se přitom považuje za naprosto zásadní. „Co Pochettino s danými zdroji dokázal, je neuvěřitelné. Vzhledem k rozpočtu, co má k dispozici, předčil masivně očekávání,” uvedl pro Sky Sports bývalý slavný obránce Jamie Carragher.

Tottenham tedy díky Pochettinovi přestal být sportovním otloukánkem a změnil se v postrach anglických protivníků. Přídavné jméno „spursy” vystihující nechvalně proslulou psychickou zranitelnost Spurs se najednou používá jen zřídka. Klub, jehož představenstvu šéfuje od roku 2001 podnikatel Daniel Levy, ale pořád zaostával a vlastně zaostává finančně. Nemohl přihazovat na přestupním trhu a také platy hráčů v průměru stále pokulhávají za konkurencí z „velké šestky”. Zásadní zlom měl přinést projekt nového supermoderního stadionu pro 61 000 diváků, kde by jen prodej vstupenek představoval „zlatou žílu”.

(Video: Jiří Hošek)

A tím se obloukem vracíme k tomu, proč se „srdcař” Pochettino cítí být momentálně tak nešťastným. Podle slibů Daniela Levyho daných nejen trenérovi, ale také hráčům, měl teď Tottenham zažívat skvostnou sezonu, kdy v nové aréně a s novými posilami bude „kosit“ jednoho soupeře za druhým. Jenže v létě zůstali Kohouti jediným týmem ze všech 5 hlavních evropských soutěží, který nekoupil jediného hráče. Přitom podle expertů typu Alana Shearera chyběl nákup možná dvou zvučných jmen k tomu, aby Spurs podnikli v Anglii frontální atak na metu nejvyšší. Nový stadion sice stojí, ale kvůli nesplnění nespecifikovaných bezpečnostních kritérií se na něm minimálně do ledna 2019 hrát ještě nebude. Mauricio Pochettino, který má v Tottenhamu smlouvu do roku 2023, se tak logicky musí cítit podvedený a jen jeho loajalita a neskrývaná láska ke klubu nejspíš brání tomu, aby dal svou nevoli znát ještě výraznějším způsobem.

Angličtí novináři teď spekulují o tom, jestli v dané ekonomické realitě nenarazil Tottenham pod Pochettinem náhodou na své limity. Fanoušci Spurs se děsí toho, že kombinace problémů se stadionem, exilu v nepříliš oblíbeném Wembley a případná herní a výsledková krize přinese frustraci hráčů a jejich letní exodus. Svoji poslední sezonu hrají v Tottenhamu takřka jistě Toby Alderweireld a Moussa Dembélé. Na uzavření nové smlouvy se úplně netváří Christian Eriksen.

Příznivce Tottenhamu ale může hřát u srdce, že svou střednědobou budoucnost se s klubem rozhodli spojit Harry Kane a nejnověji také Dele Alli. V obou případech se pan Levy pořádně plácl přes kapsu a týdenní platy obou anglických reprezentantů činí 200 000, respektive 150 000 liber. Daniel Levy, který si vybudoval reputaci nemilosrdného obchodníka, bude mít v zimním přestupním kalendáři obrovskou příležitost napravit to, co zpackal v létě. Pokud tým se silnou základní jedenáctkou, ale slabší lavičkou neposílí alespoň o dva kvalitní fotbalisty, může ztratit nejen Pochettina a podporu veřejnosti, ale nabourá celý projekt, který cílil na to, aby Tottenham už napevno zakotvil mezi anglickou špičkou. Už teď ho viním, že nechal věci zajít tak daleko…

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované