Hlavní obsah

Hrad Kost měl kvůli rekonstrukci a covidu podprůměrnou návštěvnost

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

31. 10. 21:19

Gotický hrad Kost na Jičínsku letos zaznamenal výrazně podprůměrnou návštěvnost na úrovni 30 tisíc lidí. Důvodem bylo opožděné zahájení sezony kvůli rekonstrukci hradu.

Článek

Negativně se projevila i proticovidová opaření, kdy lidi od návštěvy památek odrazovala nutnost nosit respirátory. V dobách před epidemií při plném provozu se roční návštěvnost hradu pohybovala kolem 85 tisíc lidí.

V neděli hrad hlavní návštěvnickou sezonu ukončil. Opět jej budou moci lidé navštívit o vánočních svátcích mezi 26. až 31. prosincem, kdy správci hradu přichystají prohlídky na téma Vánoc v dobách gotiky a renesance. Od ledna bude mít hrad, který patří rodině Kinských dal Borgo, otevřeno o víkendech.

Letos stavbaři zakončili rozsáhlou rekonstrukci hradu, která trvala od podzimu 2019. Kvůli opravám byl hrad v červnu otevřen jen víkendech a plný provoz zahájil až 1. července.

Rekonstrukce hradu vyšla na přibližně 105 milionů korun, dotace z evropského programu IROP má pokrýt 80 procent uznatelných nákladů. Šlo o dosud nejkomplexnější rekonstrukci v novodobé historii hradu.

Opravy zahrnovaly zejména stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí. „Udělalo se kompletní odvodnění celého horního areálu a oprava povrchů včetně doplnění dlažeb. Sanovaly se veškeré hradby a skalní masiv, na kterém samotný hrad stojí,“ uvedl kastelán Jan Macháček.

Hrad Kost, který je v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, je považován za jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Česku. Se svým okolím je významným regionálním turistickým cílem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované