Hlavní obsah

Hradecká Galerie moderního umění získala za 12 milionů sbírku Karla Tutsche

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 5. 2021 17:10

Sbírka Karla Tutsche čítá téměř 800 uměleckých děl a jedná se tak o největší akvizici umění v historii krajských galerií. Klíčová díla z Tutschovy sbírky jsou k vidění ve čtvrtém patře galerie do 23. května.

Článek

Galerie vystaví sbírku v ucelené podobě po detailním probádání v roce 2023. „Sbírka je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století. Karel Tutsch od roku 1986 provozoval nejstarší soukromou galerii u nás, Galerii Na bidýlku v Brně. Soustředil se na nejmladší autory, o kterých se domníval, že jejich díla jsou nějakým způsobem inspirativní, objevná, jeho vytříbená intuice se potvrdila,“ řekl ředitel hradecké Galerie moderního umění František Zachoval.

Podle něj se galerie akvizicí zařadila mezi nejvýznamnější galerie v ČR. „V oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice,“ uvedl Zachoval.

Brněnský sběratel a galerista Karel Tutsch, který žil v letech 1941 až 2008, se soustředil na přechod mezi modernistickou a postmoderní malbou a grafikou. Podařilo se mu shromáždit díla významných umělců jako Jiřího Načeradského, Jiřího Sopka, Aleny Kučerové, Antonína Střížka, Jiřího Petrboka nebo Naděždy Plíškové. Kromě obrazů se zaměřovat také na konceptuální umění, kde mezi nejvýznamnější autory patří Jiří Kovanda, Jiří David a nebo Ján Mančuška, uvedli zástupci hradecké GMU.

„O získání sbírky jsme jednali s bratrem zesnulého sběratele Jindřichem Tutschem od listopadu do minulého týdne, kdy byla podepsána smlouva, proběhla inventarizace a díla byla převezena do naší galerie. Motivace Jindřicha Tutsche k prodeji sbírky bylo to, aby díla byla přístupná veřejnosti,“ řekl Zachoval.

Hradecká GMU se podílela na investici čtyřmi miliony korun a Královéhradecký kraj osmi miliony korun. „Nákupem sbírky Karla Tutsche výrazně vzrostlo kulturní bohatství v našem kraji. Sbírka se stane pevnou a nepřevoditelnou součástí královéhradecké galerie moderního mění, což zaručí jejich přístupnost pro budoucí generace,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Hradecká galerie dnes poprvé otevřela po několikaměsíční nucené uzávěře kvůli pandemii koronaviru. Otevřeno je pro individuální prohlídky za přísných hygienických opatření podle běžné otevírací doby.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. Od roku 2008 má galerie ve své správě také dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu, což je cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko barokního Kuksu na Trutnovsku.

Reklama

Doporučované