Hlavní obsah

Hurikán Irma udeřil v Karibiku, ostrovy hlásí značné škody

Hurikán Irma postupuje Karibikem a způsobuje obyvatelům ostrovních států potíže (Video: Reuters)

 

Reklama

6. 9. 2017 21:15

Hurikán Irma se ve středu přehnal přes ostrovy Barbuda a Svatý Martin a míří k Portoriku.

Článek

Obyvatelé východního Karibiku ve středu pocítili ničivou sílu hurikánu Irma, který doprovázejí větry o rychlosti až 300 kilometrů. Přehnal se dosud přes ostrovy Barbuda, Antigua a Svatý Martin a míří k Portoriku. Bouře řadící se do nejvyšší páté kategorie hurikánů podle úřadů ničila domy, přerušila elektrické vedení a způsobila bleskové záplavy. Evakuovány byly desetitisíce lidí.

Nejsilnější hurikán v Atlantiku za poslední desetiletí podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba zničil na ostrově Svatý Martin nejméně čtyři budovy patřící mezi „velmi odolné”.

V níže položených partiích ostrova způsobil živel silné záplavy a pravděpodobně zničil či poškodil řadu venkovských staveb. Francie vysílá na ostrov s přibližně 80 tisíci obyvateli, o jehož správu se dělí s Nizozemskem, několik záchranných týmů.

Obavy podle Collomba panují především o osudy tisíců obyvatel, kteří se odmítli podřídit výzvě k evakuaci. O obětech na životech nejsou žádné zprávy, dodal ministr. S odlehlými oblastmi však úřady nemají kontakt.

Zaplavena byla i část nedalekého ostrova Svatý Bartoloměj, kde voda paralyzovala i práci místních hasičů, neboť zaplavila jejich stanici do metrové výšky, kvůli čemuž nemohou vyjet hasičské vozy. Hurikán poničil také meteorologickou stanici.

Již předtím zasáhla Irma méně obydlený ostrov Barbuda, kde vítr odnesl střechy několika budov. Většina obyvatel ostrovního státu Antigua a Barbuda zůstala bez proudu.

Hurikán se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nyní nachází asi 30 kilometrů západně od ostrova Svatý Martin a rychlostí 26 kilometrů v hodině míří západním až severozápadním směrem k Portoriku, kam by měl dorazit ve středu večer. Do bezpečí se tam snaží uchýlit tisíce lidí z nejohroženějších pobřežních oblastí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované