Hlavní obsah

Hurikán Maria má na kontě prvního mrtvého, další dva lidé se pohřešují

Studio o postupu hurikánu Maria.

 

Reklama

19. 9. 2017 20:05

Na ostrovech, kam se řítí nový hurikán, byla vyhlášena evakuace.

Článek

Hurikán Maria je podle Národního střediska pro hurikány (NHC) „extrémně nebezpečný“. Zatím napáchal rozsáhlé škody na ostrovech Guadeloupe a Dominika a míří k Panenským ostrovům a Portoriku. Úřady informovaly, že živel si vybral první oběť na ostrově Guadeloupe. Zasažené ostrovy se vyrovnávají s bleskovými povodněmi, desetitisíce lidí jsou bez proudu. Portoriko v obavách z hurikánu nařídilo evakuaci části obyvatel.

Situaci okolo hurikánu Maria jsme sledovali online:

20:02 - Maria míří k Panenským ostrovům a Portoriku. Na nejnovějších snímcích, které zveřejnila britská meteorologická služba Met Office, je vidět, jak se okrajová pásma bouře začínají přesouvat nad Britské Panenské ostrovy, Americké Panenské ostrovy a cíp Portoriko.

19:10 - Na francouzském ostrově Guadeloupe zemřel člověk zasažený padajícím stromem a stal se vůbec první obětí hurikánu Maria. Další dva lidé jsou pohřešováni. Jejich člun se převrátil u nedalekého ostrůvku La Desirade. Na tomto ostrově je podle agentury AP bez proudu 80 tisíc domácností, což je 40 procent celkové populace. La Desirade a další ostrůvky v okolí Guadeloupe hlásí řadu zaplavených oblastí a vážné škody na majetku.

17:31 - Hurikán Maria se nyní nachází asi 180 kilometrů západně od francouzského ostrova Guadeloupe. Bouře dosahuje rychlosti větru přes 250 kilometrů za hodinu a stále spadá do páté kategorie.

17:15 - Na ostrově Martinik se opět otevřelo letiště Saint Lucia. Podle vedení jsou splněny všechny podmínky pro obnovení letecké dopravy.

16:28 - Co zatím o hurikánu Maria víme:

  • Hurikán Maria si stále drží kategorii pět a žene se směrem na Americké Panenské ostrovy, Montserrat a Portoriko.
  • Maria způsobila rozsáhlé škody na ostrově Dominika.
  • Maria krátce zeslábla na čtvrtý stupeň, poté ale znovu získala sílu pátého stupně.
  • Úřady v současné době varují před cestováním na Britské Panenské ostrovy, Montserrat, Anguillu a Turks a Caicos.
  • Portoriko se připravuje na příchod nejsilnějšího hurikánu za posledních sto let. Guvernér Ricardo Rosselló vyzval obyvatele, aby se ukryli do bezpečí.

15:46 - Hurikán Maria se přesunul nad ostrovní stát Guadeloupe. Předtím zdevastoval Dominiku. Informoval o tom premiér ostrova Roosevelt Skerrit, kterého citoval zpravodajský server BBC News. Úřady varovaly obyvatele Guadeloupe, aby neopouštěli úkryty, i kdyby se jim zdálo, že hurikán slábne. Na ostrově je už nyní zaplavená část domů a silnic, déšť ani zdaleka neustává.

15:17 - Portoriko se připravuje na příchod hurikánu Maria. Místní obyvatelé nakupují zásoby jídla a pití. Některé obchody jsou již poloprázdné. 3,5 milionu obyvatel musí do bezpečí.

15:03 - Dodržujte zákaz vycházení, připomněl přes Facebook premiér Britských Panenských ostrovů Orlando Smith.

14:35 - Kam bude směřovat Maria? Národní středisko pro hurikány živě vysílalo nejnovější informace o předpokládaném postupu hurikánu Maria. Nejvíce se meteorologové obávají zásahu na Panenských ostrovech a na Portoriku. Na Panenské ostrovy by měla cyklóna dorazit dnes v podvečer, na Portoriko v noci či velmi časně ráno.

Předpověď cesty hurikánu Maria.

14:15 - Na ostrovech Svatá Lucie a Svatý Vincenc a Grenadiny byla zrušena varování. Podle Národního střediska pro hurikány již v oblasti není třeba před tropickou bouří varovat.

13:55 - Hurikán opouští ostrov Guadeloupe. Lidé však stále hledají útočiště. První průzkumné operace začnou za několik hodin. O situaci informuje francouzské ministerstvo vnitra.

13:40 - Eskalace hurikánu Maria je neobvyklá. Rychle zesílil z kategorie tři na kategorii pět, čímž překvapil ostrov Dominika. Důvodem rychlého vývoje je zřejmě teplejší voda v oceánu.

13:10 - Zatím není známo, jaké jsou škody na ostrově Guadeloupe. Kvůli hurikánu nefungovalo žádné spojení s ostrovem. Jaké tam přírodní živel napáchal škody, se dozvíme až během příštích hodin.

13:00 - Francouzský ostrov Martinik zůstal hurikánem téměř nedotčený. „Na Martiniku stále probíhají průzkumné akce, ale už teď vidíme, že nedošlo k žádným podstatným škodám,“ řekl Jacques Witkowski, šéf francouzské civilní ochrany a krizového centra. Dva lidé na ostrově utrpěli drobná zranění.

12:45 - Záběry z ostrova Nevis. Video bylo pořízeno za úsvitu, když byl hurikán vzdálený ještě asi 60 kilometrů.

12:25 - „Zůstaňte uvnitř!" Meteorologové v ostrovním státě Svatý Kryštof a Nevis naléhají na lidi, aby zůstali doma. Pokud nemají kde, jsou pro ně přichystány úkryty.

12:10 - Cyklóna Maria postupuje na severozápad rychlostí asi 14,5 km/h. Blíží se k Panenským ostrovům a Portoriku.

11:50 - Hurikán po pár hodinách v kategorii čtyři opět zesílil na kategorii pět.

11:35 - Maria bude mnohem horší než Irma. Portorický guvernér Ricardo Rosselló varoval, že Maria bude mít na ostrov silnější dopad než Irma. Podle něj zničí většinu ostrova a vyvolá rozsáhlé povodně.

11:15 - Předpověď cesty hurikánu pro následující týden:

10:42 - Zajistěte trosky po Irmě. Guvernér Britských Panenských ostrovů Gus Jaspert žádá občany, aby zajistili veškeré trosky domů, které zničil hurikán Irma. Mohly by se změnit v létající projektily a někoho zranit či zabít. Na ostrovech zároveň platí zákaz vycházení.

10:33 - 15 centimetrů srážek za den. Podle meteorologů tolik deště spadlo za posledních 24 hodin na ostrově Dominika.

10:28 - Co zatím o hurikánu Maria víme:

  • Na karibském ostrově Dominika způsobila Maria rozsáhlé škody.
  • Poté, co se hurikán prohnal nad Dominikou, jeho síla klesla z kategorie pět na kategorii čtyři.
  • Prezident Donald Trump vyhlásil pro Americké Panenské ostrovy výjimečný stav.
  • Na Britských Panenských ostrovech je více než 1 300 vojáků, posily jsou na cestě.
  • Maria postihne i ostrovy, které se stále potýkají s devastací způsobenou hurikánem Irma.

10:00 - Ostrovy Trinidad a Tobago hlásí silný vítr a záplavy. Na svědomí je má „intenzivní vnější pásmo“ hurikánu.

9:50 - Ostrov Dominika byl přímo v oku hurikánu. Francouzská meteorologická kancelář zveřejnila satelitní pohled, na kterém je to patrné.

9:35 - Maria se právě prohnala kolem ostrova Guadeloupe - jihu Zámořské Francie. I přesto tam ale způsobila silný vítr a téměř horizontální déšť.

9:15 - Hurikán Maria míří k ostrovům, které hurikánu Irma unikly, včetně Guadeloupe, Montserrat a Svatý Kryštof a Nevis. Poté se ale stočí ke Spojeným státům, na Britské Panenské ostrovy a k Portoriku. Všichni obyvatelé Britských Panenských ostrovů byli informováni, aby se okamžitě ukryli.

9:00 - V současné době klesla Maria do kategorie čtyři. Rychlost větru klesla z 260 km/h na 250 km/h. Národní středisko pro hurikány ale varuje, že Maria zůstává stále extrémně nebezpečnou:

8:45 - V současné době se hurikán Maria nachází mezi ostrovy Dominika a Guadeloupe.

7:25 - „Musíte se evakuovat, nebo zemřete... Nevím, jak to říci jasněji,“ řekl šéf bezpečnosti pro Portoriko Hector Pesquera.

6:56 - Příkaz k evakuaci dostali také někteří obyvatelé Portorika, kteří žijí v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let - v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, kterému byla přiřazena kategorie tři. Guvernér Portorika Ricardo Rosselló vyzval tamní obyvatele, aby zůstali doma v bezpečí. Ty, kteří naopak žijí v domech, jež takto silnému hurikánu nemohou čelit, vyzvaly úřady k okamžité evakuaci.

6:40 - Na sever od Dominiky leží ostrov Guadeloupe a na jih ostrov Martinik. Na Guadeloupe hrozí velké záplavy a na Martiniku byly uzavřeny školy a úřady vzkázaly místním obyvatelům, aby se připravili na výpadky proudu.

6:01 - Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

5:37 - Varování před hurikánem bylo vyhlášeno také na Panenských ostrovech, Portoriku a na blízkých ostrovech Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ve středu. Evakuace oblastí, které může bouře zasáhnout, začala také na ostrově Guadeloupe.

5:22 - Premiér ostrova Dominika Roosevelt Skerrit na Facebooku napsal, že hurikán provází „neúprosný vítr“, který trhá plechové střechy pobřežních domů. O pár minut později napsal, že mu vítr unesl střechu a jeho dům se zaplavuje. Sedm minut nato napsal, že byl zachráněn.

5:12 - Hurikán Maria zesílil na pátý stupeň z pětistupňové škály a přesunul se nad východokaribský ostrov Dominika. Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72 000 obyvatel. Školy na ostrově byly v očekávání hurikánu uzavřeny a lidé žijící na pobřeží evakuováni.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované