Hlavní obsah

Hygiena odložila případ jarní zabijačky kancléřova „hladového prasete“

Foto: Seznam Zprávy

Hygienici odložili případ jarní zabijačky „hladového prasete“, které se měl účastnit Vratislav Mynář.

Reklama

22. 12. 2020 11:03

Jarní porážkou prasete během nouzového stavu, které se účastnil kancléř Vratislav Mynář, se hygienici nebudou dál zabývat. Kvůli pozdějšímu zrušení mimořádných opatření soudem.

Článek

Zabijačka se odehrála v dubnu u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, a to v době nouzového stavu. Poté, co na ni upozornila média, akci začali vyšetřovat hygienici.

Nyní oznámili, že případ odložili. Při svém rozhodnutí se opírají o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví z období jarního nouzového stavu. Uvedla to Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1 300 korun, protože prase neměl zaregistrované.

Hygienikům kauzu předala policie, která zabijačku v době nouzového stavu vyhodnotila jako podezření z přestupku spočívajícího v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí. „Daný případ byl usnesením odložen, a to v důsledku zrušení některých mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví rozsudkem Městského soudu v Praze,“ uvedla Ševčíková.

Už z dřívějšího názoru právníků ministerstva vnitra vyplývalo, že správní orgány budou muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. O tom, že nebude možné delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna trestat, mluvil na jaře i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Nemocné a hladové

Jarní zabijačka Vratislava Mynáře proslula i díky zastání prezidenta Miloše Zemana.

„To prase nebylo nemocné. To prase bylo hladové,“ uvedl prezident pro rádio Frekvence 1 s tím, že kdyby se prase neporazilo, uhynulo by hlady.

O zabijačce v době vyhlášeného nouzového stavu informoval server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí. Mynář později uvedl, že při domácí zabijačce prasete dodržel platné předpisy. Odmítl, že pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, podle něj koupila jeho lékařka.

Hradní kancléř se hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště. „Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník,“ uvedl Mynář. Při usmrcení byli potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidé, dodal.

Reklama

Související témata:

Doporučované