Hlavní obsah

Hypotéky zdražily nejvíc za tři roky. Desetina domácností má ohrožené bydlení

Foto: Seznam Zprávy

V červenci se podle Fincentrum Hypoindexu uzavíraly hypoteční smlouvy s průměrnou sazbou o deset bazických bodů vyšší než v předchozím měsíci.

Reklama

18. 8. 0:01

Ceny hypoték i nemovitostí rostou. Průměrná hypotéka se za poslední rok zvýšila již o téměř půl milionu a dostupnost bydlení klesá. Desetina domácností se potýká s nadměrnými náklady na bydlení, nebo jim dokonce hrozí jeho ztráta.

Článek

Růst průměrné úrokové sazby hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v červenci zrychlil. Zatímco v červnu dosáhla 2,13 procenta, v minulém měsíci to bylo už 2,23 procenta.

„Jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018, kdy sazba vzrostla o 13 bazických bodů na 2,91 %,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vzhledem ke zpoždění, které banky v posledních měsících nabraly při zpracování žádostí o hypotéky ještě s nižšími sazbami, je možné, že růst průměrné sazby hypoték dále zrychlí. Většina bank totiž ve zvyšování nabídkových sazeb hypoték přitvrzuje.

„Do výše průměrné úrokové sazby již promlouvá i zvyšující se základní sazba ČNB. S ohledem na další srpnové zvýšení těchto sazeb se dá očekávat, že sazby hypoték i nadále porostou a postupně mohou atakovat hranici tří procent,“ míní Sýkora.

Nový Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv

Zjistěte, kde jsou největší splátky hypoték, v jakém kraji máte nejvyšší šanci získat byt na hypotéku a další informace z nového Indexu dostupnosti bytů Seznam Zpráv.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila v letošním roce základní úrokové sazby již dvakrát. Po červnovém zasedání, kdy základní sazba vzrostla o 25 bazických bodů, rozhodli centrální bankéři v srpnu o nárůstu o dalších 25 bazických bodů na 0,75 %.

Většina bankovní rady se na posledním srpnovém zasedání navíc shodla, že je potřeba ve zpřísňování měnové politiky pokračovat, a to především kvůli vyšší inflaci. Základní sazba by se tak do konce roku mohla zvýšit ještě dvakrát, a to v září a v listopadu.

Banky v červenci sjednaly 10 967 hypoték v celkovém objemu 35,261 miliardy korun. Ve srovnání s rekordním březnem klesl objem poskytnutých hypoték téměř o 9,5 miliardy korun (počet o 3 434 hypoték) a meziměsíčně o více než 9,2 miliardy korun (počet o 3 212 hypoték).

Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o 13,664 miliardy korun, tedy o více než 63 procent, a počet o 3 100 hypoték, což představuje nárůst o téměř 40 procent. „Červenec sice skončil hluboko pod rekordními hodnotami, ale pořád se drží vysoko nad čísly z předchozích let,“ podotkl Jiří Sýkora.

Objemy poskytnutých hypoték začaly brzdit, přesto je již jisté, že se rok 2021 zapíše jako nejúspěšnější hypoteční rok v historii. Za prvních sedm měsíců roku sjednaly banky hypotéky za 259,047 miliardy korun. Hypoteční trh tak letos již překonal dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254,023 miliardy korun.

„Za letošní rok bych si tipla, že se můžeme dostat až ke 400 miliardám,“ uvedla v rozhovoru pro SZ Byznys nejvlivnější česká bankéřka Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny.

Průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci o více než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun. Za poslední rok se průměrná hypotéka zvýšila téměř o půl milionu korun.

„Neustále rostoucí ceny nemovitostí logicky zvedají i průměrnou výši poskytnuté hypotéky, která se v červenci dostala opět na rekordní hranici. Na realitním trhu není jediný důvod, proč by se měl trend zvyšování cen nemovitostí zastavit, nebo dokonce obrátit,“ myslí si Jiří Sýkora.

Dostupnost nového bydlení je v Česku již několik let jednou z nejhorších v Evropě. Podle čerstvé Zprávy o vyloučení z bydlení, jejímiž autory jsou experti z Platformy pro sociální bydlení, Ostravské univerzity a další, vyjde nový byt v Česku průměrně na 11,4 průměrného ročního platu. Zatímco v sousedním Německu to je pět průměrných ročních platů.

Až milion lidí v Česku nebydlí v klidu

Podle stejné zprávy trpí v Česku 420 až 540 tisíc domácností, ve kterých žije 760 až 900 tisíc lidí, nadměrnými náklady na bydlení. Ohrožení ztrátou bydlení či nadměrnými náklady na bydlení se týká devíti až 12 procent domácností v Česku.

Další početnou skupinou jsou lidé, kteří sice nejsou v bytové nouzi, ale různým způsobem se jich dotýká nedostupnost bydlení.

Může jít o páry, které si nemohou dovolit adekvátní bydlení a odkládají založení rodiny nebo mladé lidi, kteří jsou kvůli nedostupnosti bydlení nuceni zůstávat u rodičů či ve spolubydlení. Do této kategorie však patří i lidé s postižením nebo senioři, pro které není ve všech městech dost bezbariérových bytů. Řady lidí se taktéž dotýká diskriminace na trhu s bydlením.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované