Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Průměrná splátka hypotéky ve dvou krajích klesla

20. 4. 7:12
aktualizováno • 11. 5. 12:30

Seznam Zprávy ve spolupráci se společností EMA data připravily nový index, který ukazuje, jak jsou v Česku dostupné byty. V současnosti je situace nejpříznivější v Karlovarském kraji.

Článek

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 m2, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

Index na úrovni krajů ukazuje, ve kterém regionu se dostupnost průměrných bytů snižuje a kde naopak roste. V současné době je pod hodnotou 1 – tedy byty jsou lépe dostupné než v březnu loňského roku – jen v Karlovarském kraji. Těsně nad touto hodnotou je Praha.

Pokud jde o výši splátek, je situace v případě hlavního města opačná. Průměrná splátka hypotéky se zde blíží k 21 tisícům. V průměru nejméně – 4948 korun – naopak měsíčně vynaloží vlastníci typického bytu v Ústeckém kraji.

Proti proudu jdou dva kraje – Plzeňský a Vysočina. Zatímco ve všech ostatních regionech se průměrná splátka hypotéky mírně zvýšila, v obou jmenovaných klesla. Zatímco o týden dříve na Vysočině činila v průměru 9210 korun, k 10. května byla tato částka 9091 Kč, tedy o 119 Kč nižší. V Plzeňském kraji byl pokles spíše symbolický: z 8832 průměrná splátka klesla na 8821 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené