Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Špatná situace v Praze výrazně ovlivnila dva kraje

Reklama

20. 4. 7:12
aktualizováno • 27. 7. 13:54

Seznam Zprávy ve spolupráci se společností EMA data připravily nový index, který ukazuje, jak jsou v Česku dostupné byty na hypoteční úvěr. Od loňského března dostupnost v celé zemi poklesla o více než čtvrtinu.

Článek

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 m2, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

„Rostoucí úrokové sazby i ceny bytů snížily dále dostupnost bytů kupovaných na hypotéku. Za jediný týden index vzrostl z 1,283 na 1,294. Důvodem je růst úrokových sazeb hypoték o 0,05 procentního bodu z 2,41 % na 2,46 % a nárůst potřebné výše hypotéky na pořízení bytu v důsledku růstu cen nemovitostí,“ komentuje trend Petr Zámečník, šéf obsahu EMA data.

Index na úrovni krajů ukazuje, jak se dostupnost průměrných bytů snižuje v jednotlivých regionech. Nejpříznivější hodnotu vykazuje v Karlovarském kraji, kde dokonce už pátým týdnem po sobě index klesl a dostal se na úroveň 1,010. Jinými slovy, dostupnost bytů se tady od loňského března snížila o 1,05 procenta. Pod hodnotou 1,1 se nacházela ještě Praha (1,095), kde však index setrvale roste.

„Dostupnost bytů se od počátku sledování indexu snížila nejvíce v Královéhradeckém kraji, kde Index dostupnosti bytů dosahuje již hodnoty 1,474, a v Libereckém kraji (1,463). Oba kraje zažily v uplynulém roce významný růst cen nemovitostí, který je spojen s rozvojem home office v době koronakrize a s nízkou dostupností bydlení v Praze, která ‚vytlačuje‘ své obyvatele do dopravně obslužných lokalit s dobrým dojezdovým časem do hlavního města, mezi které oba kraje patří,“ vysvětluje Zámečník.

Pokud jde o výši splátek, tady se hlavní město vymyká. Průměrná měsíční částka, kterou Pražané zaplatí za hypotéku, překračuje 22 tisíc. Více než 12 tisíc měsíčně v průměru ještě vynaloží vlastníci bytů v Jihomoravském (14 137 korun) a Středočeském (12 580) kraji.

Nad 10 tisíci se nachází ještě Královéhradecký (11 309), Liberecký (10 781) a Pardubický (10 055) region. V posledně jmenovaném kraji ovšem oproti předchozímu týdnu (10 080) splátka mírně klesla.

V průměru nejméně – 5575 korun – měsíčně vynaloží vlastníci typického bytu v Ústeckém kraji.

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka jsou podmínky pro výstavbu nových bytů i rodinných domů v Česku zatím nastaveny tak špatně, že poptávka bude určitě převyšovat nabídku i v následujících letech aspoň ve větších městech, ale také ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované