Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Jeden kraj jde proti proudu

Reklama

20. 4. 7:12
aktualizováno • 20. 7. 13:50

Seznam Zprávy ve spolupráci se společností EMA data připravily nový index, který ukazuje, jak jsou v Česku dostupné byty na hypoteční úvěr. Od loňského března dostupnost v celé zemi poklesla o více než čtvrtinu.

Článek

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 m2, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

Index na úrovni krajů ukazuje, jak se dostupnost průměrných bytů snižuje v jednotlivých regionech. Nejpříznivější hodnotu vykazuje v Karlovarském kraji, kde dokonce už čtvrtým týdnem po sobě index klesl a dostal se na úroveň 1,018. Znamená to, že dostupnost bytů se tady od loňského března snížila o méně než dvě procenta. Pod hodnotou 1,1 se nachází ještě Praha (1,086), kde však index setrvale roste.

Naopak nejvíce – o více než 46 procent – se dostupnost bytů za sledované období snížila v Královéhradeckém kraji.

„Dostupnost bytů od zahájení sledování indexu nejvíce stoupla v Královéhradeckém (o 46,4 %) a Libereckém (43,2 %) kraji, které zaznamenaly enormní nárůst cen realit. To je dáno především snadnou dopravní dostupností do Prahy, která svými cenami ‚tlačí‘ obyvatele do širšího okolí. A to přesto, že se v Praze dostupnost bytů nesnížila ani o desetinu (8,6 %). Ceny bytů v Praze jsou drahé dlouhodobě a neprojevují tak silný růst jako nemovitosti v dosud relativně levných oblastech,“ vysvětluje Petr Zámečník, šéf obsahu EMA data.

Pokud jde o výši splátek, je situace v případě hlavního města opačná. Průměrná měsíční částka, kterou Pražané zaplatí za hypotéku, překračuje 22 tisíc. Více než 12 tisíc měsíčně v průměru ještě vynaloží vlastníci bytů v Jihomoravském (13 914 korun) a Středočeském (12 465) kraji. Nad 10 tisíci se nachází ještě Královéhradecký (11 166), Liberecký (10 469) a Pardubický (10 080) region.

V průměru nejméně – 5507 korun – měsíčně vynaloží vlastníci typického bytu v Ústeckém kraji.

„Drtivá většina nyní sjednávaných hypoték již začíná dvojkou a medián úrokových sazeb sjednávaných hypoték se již pozvolna přesouvá na úroveň 2,50 procenta. Zde se samozřejmě bavíme o účelových hypotékách s LTV do 80 procent. Index GOFIREAL mapující vývoj realizačních úrokových sazeb vzrostl v červnu z květnových 2,26 procenta na 2,34 procenta. Červencový průměr nyní odhadujeme zhruba na úrovni 2,40 procenta,“ doplňuje Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka jsou navíc podmínky pro výstavbu nových bytů i rodinných domů v Česku zatím nastaveny tak špatně, že poptávka bude určitě převyšovat nabídku i v následujících letech aspoň ve větších městech, ale také ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované