Hlavní obsah

Mrtví beze jména. Identifikace všech obětí z Osvětimi nebude nikdy možná

Svět bez obalu: V koncentračním táboře Osvětim–Březinka zahynulo přes milion obětí. Identifikace všech obětí nebude nikdy možná. (Video: Milan Šíma)

 

Reklama

30. 1. 2020 5:00

Před 75 lety sovětské jednotky osvobodily vězně koncentračního tábora Osvětim–Březinka v Polsku. Práce na identifikaci více než milionu obětí stále ještě neskončily. A neskončí. Historici se stále snaží identifikovat všechny ty, které v Osvětimi nacisté zavraždili. Pečlivě sbírají informace – od transportních seznamů přes vizitky na kufrech až po graffiti, která zůstala v táboře na zdech.

Článek

Obětí – většinou židovských – byl více než jeden milion. Jenže během desetiletí, která od konce války uplynula, bylo čím dál jasnější, že získat jména všech mrtvých bude problematické. Nacisté při odchodu z tábora zničili nejenom infrastrukturu tábora, ale i jeho záznamy, a většina obětí také nebyla svými vrahy registrována.

Roky historici po jménech mrtvých bádají. Sbírají například certifikáty smrti, které odvezla Sovětská armáda a muzeu tábora byly poskytnuty až v roce 1992. Ale i to je jen zlomek původní dokumentace.

K identifikaci obětí je využíván každý zdroj, ať už jsou to jména na tisících kufrů, které po mrtvých zůstaly, příběhy přeživších, rodinná svědectví, nebo třeba i nápisy vězňů na zdech tábora. Přesto stále zůstávají velké mezery.

„Máme například tzv. jízdenky na vlak od řeckých Židů. Jde o 30 tisíc malých karet, které jsou vlastně potvrzením, že tito lidé byli deportováni. Ale je to 30 tisíc z celkového počtu 50 tisíc řeckých Židů,“ říká šéf digitálního úložiště osvětimského muzea Krzysztof Antonczyk. „Většina z nich byla zabita hned po svém příjezdu. Takže máme tyto papírové karty, ale nemáme většinu jmen, protože seznam řeckých Židů neexistoval. To samé platí i o maďarských Židech deportovaných z Maďarska.“

Deportace Židů do Osvětimi probíhaly ještě několik měsíců před osvobozením tábora. „Každý den sem přijížděly tři až čtyři vlaky s tisíci vězni. U většiny z nich neznáme jméno,“ podotýká Antonczyk. Identifikace všech mrtvých z Osvětimi podle něj nebude nikdy možná.

Ale to neznamená, že nebudou v práci pokračovat. „Je pro nás velmi důležité zjistit jejich identitu, najít jména těch, kteří byli deportováni. A nejenom kvůli historii nebo výzkumu, ale především kvůli památce pro jejich rodiny, pro budoucnost, pro nás, tato jména jsou svým způsobem památníkem nás všech,“ říká Krzysztof Antonczyk.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované