Hlavní obsah

Podívejte se: IKEM provedl česko-izraelskou párovou výměnu ledvin

Foto: IKEM

Záběr z transplantace ledviny.

Reklama

23. 10. 2020 11:45

Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a izraelští lékaři během jednoho přeletu letadla mezi státy vyměnili dvě ledviny, čímž odstartovali řetěz transplantací.

Článek

Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a izraelští lékaři mezi sebou vyměnili během jednoho přeletu letadla mezi státy dvě ledviny, a odstartovali tak řetěz dalších transplantací, během nichž dostali novou šanci na kvalitní život na české straně tři pacienti se selhanými ledvinami.

35 párů a 4 samostatní dárci z Česka a Izraele vstoupili do přípravy druhé mezistátní výměny ledvin. Speciální počítačový program, který vyvíjí IKEM, nakonec nalezl biologickou shodu. „Úplně na začátku všeho jsou rodinní příslušníci, kteří se rozhodli věnovat svému blízkému nemocnému ledvinu. Bohužel však s ním nejsou kompatibilní, tedy shodní v krevní skupině, a proto se pro ně snažíme nalézt nejlepšího možného dárce u jiného páru,“ říká Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEM.

Od minulého roku se hledají vhodní dárci pro české pacienty i v Izraeli a právě díky letošnímu letnímu párování se jen v Česku podařilo pomoci třem tuzemským pacientům, česká ledvina zase zachránila nemocného v Izraeli, který dlouhodobě nemohl najít vhodného dárce.

Podívejte se, jak proběhla česko-izraelská výměna:

+13

„V Česku máme všechny dvojice, které se chtějí jakékoli výměny ledvin, ať už jen české, nebo i mezistátní, účastnit, řádně vyšetřené. Stejně tak je tomu i na izraelské straně. Do speciálního softwaru pak zadají obě země data, teprve pak počítač podle specifických markerů potenciální příjemce a dárce spojí,“ vysvětluje Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Celý řetěz, do kterého na české straně vstoupil i dárce z minulé výměny – takzvaný přemosťující dárce – a altruista, tentokrát trval více než měsíc. První operace proběhly na začátku září, kdy byla nejdříve odebrána ledvina izraelskému dárci.

Bezprostředně po odebrání putovala letadlem 2 600 kilometrů do Česka. Mezitím proběhl odběr orgánu od žijícího dárce v IKEM. „K výměně boxů s ledvinami, včetně celní kontroly, došlo opět na ruzyňském letišti. Technicky i administrativně jsme již vše znali. Během 15 minut jsme odjížděli do IKEM a kolegyně Tamar Ashkenazi nasedla do letadla a letěla zpět do Izraele,“ popisuje transport Froněk.

Následně proběhla transplantace izraelské ledviny českému příjemci. Celý řetěz ale tímto neskončil. Poslední páry byly operovány v minulých dnech jak na české, tak izraelské straně. „Princip párových výměn spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B. Dárce z páru B pak zase dalšímu příjemci z další dvojice C. To vše probíhá, dokud se nedojde k poslední možné kombinaci. Důležité je na tom zejména to, že se pacienti dočkají transplantace kompatibilní ledviny brzy a mají naději na lepší život,“ doplňuje Ondřej Viklický.

Výměna ledvin od žijících dárců ze zemí mimo Evropskou unii je velmi složitou logistickou akcí, na které se podílejí desítky lidí v IKEM i v transplantačních centrech v Izraeli. „Tuto spolupráci jsme započali v srpnu loňského roku, kdy bylo podepsáno memorandum o mezinárodním přeshraničním výměnném programu mezi IKEM a izraelským Národním transplantačním centrem. A jak se nyní ukazuje, díky nasazení, obětavosti i lékařským dovednostem na obou stranách není ani doba koronavirové pandemie překážkou v záchraně lidských životů,“ říká Michal Stiborek, ředitel IKEM.

Vzájemná spolupráce mezi Českem a Izraelem podle něj oběma stranám rozšiřuje počet potenciálních dárců a přináší naději pro pacienty na rychlejší uzdravení. „Loni v srpnu jsme podepisovali memorandum a doufali, že spolupráce mezi IKEM a izraelskými transplantačními centry brzy začne. Bylo to vůbec poprvé v historii Izraele, kdy se taková dohoda implementovala. Pak proběhla první výměna, nyní druhá a uvažuje se o další. Je vidět, že se nejedná o krátkodobou spolupráci, ale vznikl nám dobře fungující program, díky kterému zachraňujeme lidské životy,“ uzavírá velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované