Hlavní obsah

Paříž oslavuje Spidermana z Mali. Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkónu

Imigrant zachránil dítě visící z balkónu pařížského bytu. (Video: Seznam)

Reklama

28. 5. 2018 9:39

Imigrant z Mali zachránil malé dítě visící z balkónu pařížského bytu. Mamoudou Gassama vyšplhal během třiceti vteřin do čtvrtého patra a dítě zachránil ještě před příjezdem hasičů. S přistěhovalcem bez dokladů se má sejít francouzský prezident, telefonicky už mu stihla poděkovat pařížská starostka.

Článek

V několika vteřinách vylezl po fasádě pařížské budovy, aby zachránil dítě, které viselo ve vzduchoprázdnu ze čtvrtého patra: mladý Malijec bez dokladů Mamoudou Gassama se stal hrdinou neděle, 24 hodin po spontánním kousku, jehož záběry mají miliony zhlédnutí na sociálních sítích. Mladý přistěhovalec se dočkal pochvaly od pařížské starostky i pozvánky do Elysejského paláce, kde se má dnes setkat s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Vše se odehrálo o sobotním večeru, okolo osmé hodiny, kdy kolemjdoucí, kteří viděli dítě visící z balkónu ve čtvrtém patře domu na severu francouzského hlavního města, upozornili hasiče. Ti na místě zjistili, že asi čtyřletému dítěti už pomohl z nesnází mladý muž. „Naštěstí se tu vyskytl někdo, kdo byl v dobré kondici a měl odvahu pro dítě vyšplhat,“ řekli hasiči agentuře AFP.

Úžasnou akci natočili ohromení kolemjdoucí, kteří se shlukli u budovy. Video zachycuje, jak se muž holýma rukama během asi 30 vteřin vyšplhá přes čtyři balkóny, aby popadl dítě visící ve vzduchoprázdnu a vtáhl jej do bezpečí. Na sociálních sítích se toto video rychle stalo virálním, s již více než čtyřmi miliony zhlédnutí na konci neděle. Hrdina dne si Malijec mezi uživateli vysloužil přezdívku komiksového hrdiny Spidermana, s připomínkou, že tentokrát jde o opravdového pavoučího muže.

„Viděl jsem spoustu lidí, kteří křičeli, a auta houkala. Udělal jsem to, protože to bylo dítě. Vyšplhal jsem se tam a bohudík jsem ho zachránil,“ řekl dvaadvacetiletý Mamoudou Gassama novinářům. Strach dostal, až když dítě bylo v bezpečí. „Když jsme vešli do obývacího pokoje, začal jsem se třást, nemohl jsem se udržet na nohou, musel jsem si sednout,“ dodal Gassama.

Podle prvních poznatků z vyšetřování se dítě nacházelo na balkónu samo, rodiče v té době nebyli doma.

Netrvalo dlouho a přišly reakce politiků chválících odvahu mladého zachránce. „Velké bravo pro Mamoudoua Gassamu za statečnost,“ zareagovala na Twitteru socialistická pařížská starostka Anne Hidalgová, která hrdinovi dne již poděkovala alespoň telefonicky.

„Řekl mi, že přijel před několika měsíci z Mali se snem, že si tu vybuduje život. Řekla jsem mu, že jeho hrdinský čin je příkladem pro všechny občany a že ho město Paříž určitě a rádo podpoří v úsilí usadit se ve Francii,“ uvedla starostka.

Na Twitteru zachránci malého dítěte poblahopřála k jeho odvaze také šéfka regionu Ile-de-France Valérie Pécresseová.

Krátce po dramatických událostech byl otec ohroženého dítěte podle zdrojů z francouzské justice zadržen kvůli zanechání potomka bez dozoru. O dítě se nyní stará sociální zařízení. Jeho matka během dramatických chvil nebyla v Paříži.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené